17 November 2012 - 10:40 AMT
Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 17-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Արցախյան շարժման վետերան, Ստեփանակերտի պատվավոր քաղաքացի Վիգեն Հայրապետյանի ընտանիքին: Հեռագրում ասված է.
«Խոր վշտով ու կսկիծով տեղեկացանք մեր ժողովրդի արժանավոր զավակ Վիգեն Սուրենի Հայրապետյանի մահվան մասին:
Վիգեն Հայրապետյանը մեծ հարգանք էր վայելում ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում ու Սփյուռքում: Նա մեծ ներդրում ուներ Արցախի Հանրապետության կայացման գործում, եղել է ղարաբաղյան ազատագրական շարժման առաջամարտիկներից, ում ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդական պատգամավորների մարզխորհրդի 1988թ. փետրվարի 20-ի պատմական նստաշրջանը, և հենց նա է 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հրապարակել ԼՂՀ հռչակման մասին հռչակագիրը:
Անգնահատելի է Վ.Ս.Հայրապետյանի ներդրումը նաև կրթության զարգացման գործում: Նա կրթել և դաստիարակել է բազմաթիվ սերունդների` սերմանելով սերը գիտելիքի և հայրենիքի հանդեպ:
Պետությունն արժանվույնս է գնահատել Վիգեն Հայրապետյանի վաստակը` պարգևատրելով նրան «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով և պետական այլ պարգևներով, շնորհելով ԼՂՀ վաստակավոր մանկավարժի պատվավոր կոչում:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ողջ ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից խորին վշտակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին: Այս ծանր պահին մենք ձեր կողքին ենք և ձեզ հետ միասին կիսում ենք անդառնալի կորստի ցավը:
Վիգեն Հայրապետյանի պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա բոլորիս սրտերում»,- հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

17 November 2012 - 12:24 AMT
17 ноября президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье ветерана Арцахского национально-освободительного движения, почетного гражданина Степанакерта Вигена Айрапетяна.
В телеграмме говорится:
“С глубоким прискорбием узнал о кончине достойного сына нашего народа Вигена Суреновича Айрапетяна.
Виген Айрапетян пользовался большим уважением как в Арцахе, так и в Армении и Диаспоре. Он внес существенный вклад в дело становления Республики Арцах, был одним из лидеров Карабахского национально-освободительного движения, под председательством которого 20 февраля 1988 года состоялась историческая сессия областного Совета народных депутатов Нагорного Карабаха. Именно он зачитал декларацию о провозглашении НКР 2 сентября 1991 года.
Неоценим вклад Вигена Суреновича Айрапетяна также в дело развития сферы образования. Он обучил и воспитал целые поколения, прививая им любовь к знаниям и родине.
Государство по достоинству оценило заслуги Вигена Айрапетяна, наградив его орденом “Григор Лусаворич”, другими государственными наградами, присудив ему также почетное звание заслуженного педагога НКР.
От имени народа, властей Нагорно-Карабахской Республики и от себя лично выражаю глубокие соболезнования всем родным и близким покойного. В этот тяжелый час мы рядом с вами и разделяем боль постигшей вас невосполнимой утраты.
Светлая память о Вигене Айрапетяне навсегда останется в наших сердцах”, сообщают в Главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.