19 November 2012 - 09:50 AMT
Նոյեմբերի 17-ին կյանքից հեռացավ արցախյան շարժման ակտիվ մասնակից, հասարակական-քաղաքական գործիչ, անվանի մանկավարժ Վիգեն Հայրապետյանը։ Հրաժեշտի պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա այսօր՝ Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնի շենքում։
Ավելի վաղ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Վիգեն Հայրապետյանի ընտանիքին, որում մասնավորապես նշվում է. «Խոր վշտով ու կսկիծով տեղեկացանք մեր ժողովրդի արժանավոր զավակ Վիգեն Սուրենի Հայրապետյանի մահվան մասին:
Վիգեն Հայրապետյանը մեծ հարգանք էր վայելում ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում ու Սփյուռքում: Նա մեծ ներդրում ուներ Արցախի Հանրապետության կայացման գործում, եղել է ղարաբաղյան ազատագրական շարժման առաջամարտիկներից, ում ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդական պատգամավորների մարզխորհրդի 1988թ. փետրվարի 20-ի պատմական նստաշրջանը, և հենց նա է 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հրապարակել ԼՂՀ հռչակման մասին հռչակագիրը:
Անգնահատելի է Վ.Ս.Հայրապետյանի ներդրումը նաև կրթության զարգացման գործում: Նա կրթել և դաստիարակել է բազմաթիվ սերունդների` սերմանելով սերը գիտելիքի և հայրենիքի հանդեպ:
Պետությունն արժանվույնս է գնահատել Վիգեն Հայրապետյանի վաստակը` պարգևատրելով նրան «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով և պետական այլ պարգևներով, շնորհելով ԼՂՀ վաստակավոր մանկավարժի պատվավոր կոչում:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ողջ ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից խորին վշտակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին: Այս ծանր պահին մենք ձեր կողքին ենք և ձեզ հետ միասին կիսում ենք անդառնալի կորստի ցավը:
Վիգեն Հայրապետյանի պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա բոլորիս սրտերում», հաղորդում է karabakh-open.info-ն։

19 November 2012 - 09:41 AMT
17 ноября ушел из жизни активный участник Арцахского Движения, общественно-политический деятель, известный учитель Виген Айрапетян. Официальная церемония прощания состоится сегодня, 19 ноября, в здании Степанакертского Драматического театра.
Ранее президент НКР Бако Саакян направил семье В.Айрапетяна телеграмму соболезнования, текст которой приводим ниже:
Виген Айрапетян пользовался известностью как в Арцахе, так и в Армении и Диаспоре. Он внес большой вклад в дело становления Республики Арцах, был одним из лидеров Карабахского Национально-освободительного движения, под председательством которого 20 февраля 1988 года состоялась историческая сессия областного Совета народных депутатов Нагорного Карабаха. Именно он 2 сентября 1991 года зачитал меморандум о Независимости НКР.
Неоценим вклад В.Айрапетяна также в дело развития образования. Он дал образование и воспитание не одному поколению, посеяв в них любовь к знаниям и Родине. Государство по достоинству оценило заслуги Вигена Айрапетяна, наградив его орденом “Григория Просветителя” и другими наградами, присвоив ему звание Заслуженного педагога НКР.
От имени народа, властей Нагорно-Карабахской Республики и от себя лично выражаю глубокие соболезнования всем родным и близким покойного. В этот тяжелый час мы рядом с вами и разделяем боль постигшей вас невосполнимой утраты.
Светлая память о Вигене Айрапетяне навсегда останется в наших сердцах», передает karabakh-open.info.