Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության հրավիրած «21-րդ դարի մարտահրավերները և Հայաստանի անվտանգության հիմնախնդիրները» խորագրով քաղաքագետների և միջազգայնագետների համաժողովը:
Համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել տարբեր պետությունների առաջատար գիտահետազոտական և վերլուծական կենտրոններում աշխատող ազգությամբ հայ քաղաքագետներ, վերլուծաբաններ և փորձագետներ: ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Բելգիայի, Արգենտինայի, Իրանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հեղինակավոր վերլուծաբանները 2 օր շարունակ կքննարկեն 21-րդ դարի մարտահրավերներն ու Հայաստանի անվտանգության հիմնախնդիրները, կլսեն միմյանց կարծիքներն ու տեսակետները, կառաջարկեն նոր մոտեցումներ ու դիրքորոշումներ: Նիստերը կընթանան երեք հիմնական ուղղություններով՝ «Հայաստանին ուղղված մարտահրավերները գլոբալացվող աշխարհում», «Ղարաբաղյան հակամարտությունը և հայ քաղաքական միտքը», «Հիշողության քաղաքականությունը և Հայոց Ցեղասպանության արդի մարտահրավերներն ու ռիսկերը»:

19 Ноябрь 2012 - 12:49 AMT
19 ноября в НАН РА стартовал приглашенный Министерством диаспоры РА форум политологов и международников под девизом “Вызовы 21-го столетия и основные задачи безопасности Армении”.
С целью участия в форуме в Армению приехали армянские политологи, аналитики и эксперты, работающие в передовых научно-исследовательских и аналитических центрах различных государств.
Аналитики из США, России, Франции, Швейцарии, Бельгии, Аргентины, Ирана, НКР и Армении два дня подряд будут обсуждать вызовы 21-го столетия и основные задачи безопасности РА, обменяются мнениями, смогут предложить новые подходы и позиции.
Заседания будут проходить в трех направлениях: “Вызовы Армении в глобальном мире”, “Карабахский конфликт и армянская политическая мысль”, “Политика памяти и современные вызовы и риски Геноцида армян”.