20 Նոյեմբեր 2012 - 06:04 AMT
Քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը երեկ կանխատեսել էր, որ նախագահական ընտրություններում ՀԱԿ-ը չի ունենա սեփական թեկնածու, այլ կհամախմբվի կոնկրետ բևեռի, կոնկրետ ծրագրի շուրջ:
«Առավոտ»-ը ՀԱԿ անդամ Վահագն Խաչատրյանից հետաքրքրվել է՝ հավանական համարո՞ւմ է քաղաքագետի կանխատեսումը: «Մեզ մոտ նման քննարկումներ չկան: Ընդհանուր գաղափարների շուրջ քննարկումներ են, անձի շուրջ չեն: Խոսքը երկիրը այս վիճակից հանելու մասին է, որն ընդհանուր գաղափար է»,- ասել է նա թերթի հետ զրույցում: «Խաչատրյանի խոսքերով` առաջադրման հարցը որոշելու է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, իսկ եթե առաջադրվի, քաղաքական դաշտում մեծ փոփոխություններ կլինեն. «Նրա առաջադրվելուց հետո փոփոխությունը չեք կարող գնահատել, երևի կլինի փոթորիկ: Դրա համար է երևի Հանրապետականն ավելի ակտիվ, որ կանխեն քայլերը, Տեր-Պետրոսյանի առաջադրման դեմն առնեն»:
Թե ինչո՞ւ է ՀԱԿ առաջնորդը հապաղում առաջադրման մասին հայտարարել, Խաչատրյանը բացատրեց` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ոճն է. «Ինքը շատ ավելի լուրջ է պատկերացնում և՛ առաջադրվելը, և՛ այդ պաշտոնը, պատասխանատվությունն ու հետագան՝ իր հնարավորությունները երկիրը առաջ տանելու»»,- գրում է թերթը:

Газета “Аравот” пишет, что политолог Ерванд Бозоян вчера предсказал, что на президентских выборах АНК не будет иметь собственного кандидата, а объединится вокруг конкретного полюса, конкретной программы.
Газета поинтересовалась у члена АНК Ваагна Хачатряна, считает ли он вероятными предсказания политолога. “У нас нет подобных обсуждений. Обсуждения бывают вокруг общих идей, а не вокруг личности. Речь идет о том, чтобы вывести страну из этого состояния, это является общей идеей”. По словам Ваагна Хачатряна, вопрос о своем выдвижении решит Левон Тер-Петросян, а если он все же выдвинет свою кандидатуру, на политической арене произойдут значительные изменения. “После его выдвижения невозможно будет оценить эти изменения, следует ждать бури. Из-за этого, наверное, республиканец более активен, чтобы предотвратить шаги, предпринять меры против выдвижения Тер-Петросяна”.
На вопрос, почему лидер АНК медлит с заявлением о своем выдвижении, Ваагн Хачатрян пояснил, что это стиль Левона Тер-Петросяна: “Он очень серьезно воспринимает и выдвижение, и эту должность, ответственность за будущее, свои возможности для процветания страны”, – пишет газета.