20 Նոյեմբեր 2012 - 10:26 AMT
Այսօր առավոտյան ԱՄՆ-ում մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց երգչուհու մտերիմ հարևան Արթուր Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով` երգչուհին մահացել է վիրահատությունից հետո:
Ֆլորա Մարտիրոսյանը ծնվել է 1957թ. փետրվարի 5-ին Գյումրիում:
Դպրոցին զուգահեռ ավարտել է նաև Գյումրու Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը:
1978թ.-ին Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում կայացած միջազգային փառատոնի մրցանակակիր. առաջին միջազգային հաջողությունն էր: Այնուհետև Գուսան Աշոտի «Ծովաստղիկը» Ֆլորա Մարտիրոսյանի կատարմամբ 15 տարի շարունակ ճանաչվել է տարվա լավագույն երգ: Հյուրախաղերով հանդես է եկել աշխարհի ավելի քան 60 երկրներում:1991թ.-ին մեկնել է Ամերիկայի միացյալ նահանգներ: Հայրենիք է վերադարձել 1995թ.-ին և շարունակել իր երաժշտական գործունեությունը:
1997-2001թթ. ղեկավարել է Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը:
2002թ.-ին Լոս-Անջելեսում` Հոլիվուդ և Բրբենկ քաղաքներում հիմնել է «Կոմիտաս» անվան երաժշտական դպրոցները, որոնք շատ կարճ ժամանակահատվածում մեծ ճանաչում են բերել անվանի երգչուհուն:
2006-2007թթ.-ին առաջին անգամ Հայաստանում նախաձեռնել և անցկացրել է «Կոմիտաս» համահայկական միջազգային մրցույթը, որին մասնակցել է շուրջ 2000 հայ երեխա` Հայաստանից և այլ երկրներից:
2007թ.-ին հիմնել է «Artists for peace» բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվելու են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր` արվեստի ուժով իրենց ձայնը միացնելու Հայոց Ցեղասպանությանը և աշխարհում տեղի ունեցած նման կարգի ոճրագործություններին ոչ` «Այլևս երբեք» ասելու համար:
Նույն թվականին մեծանուն երգչուհին Գլենդելի «Ալեքս» համերգասրահում հանդես է եկել մենահամերգով, որի ժամանակ ելույթ է ունեցել նաև հոլիվուդյան գերաստղ Շերոն Սթոունի եղբայրը` պոետ, երգահան Մայքլ Սթոունը: Համերգին մասնակցել են նաև Շերոն Սթոունը և հոլիվուդյան բազմաթիվ արտիստներ:
2011թ.-ի Նոյեմբերի 1-ին Լոս-Անջելեսի Գիբսոն համերգասրահում տեղի ունեցավ առաջին համերգը, որին մասնակցեցին` Սթիվի Ուոնդերը, Չակա-Կանը, Էրիկ Բենեթը, Բոբի Բրոունը և ուրիշներ: Համերգի ժամանակ Ֆլորա Մարտիրոսյանին է հանձնվել Միացյալ նահանգների կոնգրեսմեն Բրեդ Շերմանի հատուկ պատվոգիրը` հայ համայնքին առանձնահատուկ և անգնահատելի ծառայություններ մատուցելու և երգի միջոցով համայն աշխարում խաղաղության կոչ անելու համար:

20 Ноябрь 2012 - 10:55 AMT
Утром 20 ноября скончалась известная армянская певица, народная артистка РА Флора Мартиросян. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил близкий друг певицы Артур Ованнисян. По его словам, певица скончалась после операции.
Флора Мартиросян родилась 5 февраля 1957 года в Гюмри. Параллельно со школой она окончила музыкальную школу Гюмри им. Армена Тиграняна.
В 1973 году Флора Мартиросян начала выступать по “Республиканскому” телевидению и радио. Потом для продолжения учебы в консерватории переехала в Ереван.
В 1978 году стала лауреатом международного фестиваля в Гамбурге (Германия). Это были первые успехи певицы.
Далее песня Ашуга Ашота “Цовастхикс” в исполнении Флоры Мартиросян 15 лет подряд была признана лучшей песней года. Певица выступала с гастролями в более чем 60 странах мира. У нее 2 детей. В 1991 году она уехала в США. В 1995 году вернулась на родину и продолжила музыкальную карьеру. С 1997 по 2001 годы возглавляла музыкальную школу им. Армена Тиграняна. В 2002 г в Лос–Анджелесе, а также в городах Голливуд и Брбенк, основала музыкальные школы им. Комитаса, которые за довольно короткий период времени принесли популярность знаменитой певице.
С 2006 по 2007 годы инициировала и провела Всеармянский международный конкурс им. Комитаса, в котором участвовали более 2000 армян из Армении и других стран.
В 2007 году основала благотворительную организацию “ Артисты за мир”, членами которого стали всемирно известные люди, голливудские звезды, целью которой было силой искусства объединить их голоса и сказать: “Нет!” отрицанию Геноцида армян и других преступлений против человечества, а также призвать международное сообщество к миру. В том же году знаменитая певица выступила сольным концертом в Глендейле, в концертном зале “ Алекс”, в ходе концерта выступил брат голливудской звезды Шерон Стоун, Майкл Стоун. Также на меропиятии присуствовали Шерон Стоун и другие голливудские артисты.
1 Ноября 2011 года в концертном зале “Гибсон”, в Лос Анджелесе состоялся первый концерт, в котором приняли участие Стиви Уандер, Чака-Кан, Эрик Беннет, Боби Браун и другие звезды США. Во время концерта Флоре Мартиросян была вручена специальная почетная грамота Конгрессмена США Бреда Шермана за особые и неоценимые заслуги перед армянской общиной и ее искусства, пропагандирующего мир во всем мире.