20 Նոյեմբեր 2012 - 12:42 AMT
Օննո Սիմոնս. Հայաստանը դեռ ժամանակ ունի մտածելու՝ իր իրական շահերը ԵՄ-ում են, թե Եվրասիական միությունում
Եվրասիական միությունը Խորհրդային միության վերականգնման փորձ է: Այսօր ԵՄ խորհրդատվական խմբի կազմակերպած «ԵՄ-Հայաստան ինտեգրում.
պետական կառույցների համագործակցության ընդհանուր մոտեցման ձևավորում» թեմայով սեմինարի հարցուպատասխանի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության փոխդեսպան Օննո Սիմոնսը: Նա նկատեց, որ Հայաստանը դեռ ժամանակ ունի մտածելու, թե որտեղ են իր իրական շահերը: Նա հիշեցրեց, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն արդեն 20 տարեկան են, իսկ Եվրասիական միության գաղափարը առաջին անգամ հնչել է 1989 թվականին և 2010-2011-ին նոր շունչ է ստացել՝ շնորհիվ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի: «Եվրասիական միությունը շատ նման է ԵՄ-ին, պարզապես մի քիչ այլ կառույց է: Ես վստահ եմ Հայաստանը կուզենա ունենալ որոշակի փոխհարաբերություններ նաև այս կառույցի հետ, բայց Հայաստանի կառավարության քաղաքականությունն ավելի շատ ուղղված է նրան, որ երկիրը մոտենա Եվրամիությանը: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հստակ ձևակերպել է, որ Հայաստանի տեղը ԵՄ-ում է, բայց բոլոր տարբերակները, բնականաբար, բաց են դեռ»,- ասաց Օննո Սիմոնսը: Նա ավելացրեց, որ շատ բան կախված է երկրի արձանագրելիք առաջընթացից և այն բանից, թե ինչքան կմոտենա Հայաստանը ԵՄ չափանիշներին և արժեքներին:

Евразийский союз – это попытка восстановления Советского Союза. Об этом 20 ноября в ходе семинара на тему “Интеграция ЕС-Армения. Формирование общего подхода сотрудничества государственных структур”, организованного консультативной группой ЕС, сказал вице-посол делегации ЕС в РА Онно Симонс.
Он заметил, что у Армении есть время подумать, какая из структур ей более выгодна: ЕС или Евразийский союз. Он напомнил, что отношения Армения-ЕС развиваются уже 20 лет, а идея создания Евразийского союза впервые прозвучала в 1989 году, и лишь в 2010-2011 годах благодаря президенту РФ Владимиру Путину она была претворена в жизнь.
“Евразийский союз весьма сходен с ЕС, просто он является несколько иной структурой. Я уверен, что Армения пожелает иметь определенные отношения и с данной структурой, однако политика правительства РА больше нацелена на то, чтобы страна сблизилась с ЕС. Президент Армении дал четкую формулировку, что место Армении – в ЕС, однако пока открытыми остаются все варианты”, – сказал Онно Симонс.
Он добавил, что очень многое зависит от прогресса в стране и еще от того, захочет Армения приблизиться к требованиям и ценностям ЕС, или нет.