20 November 2012 - 17:29 AMT
Շարունակվում է ԼՂՀ պատվիրակության այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի նախապատրաստման շրջանակներում:
Ինչպես հայտնում են Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից, երեկ ԼՂՀ պատվիրակությունն այցելեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմի առաջնորդարան եւ հանդիպում ունեցավ թեմակալ առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Դերդերյանի, թեմական խորհրդի անդամների հետ: Ողջունելով Արցախի պատվիրակությանը, Հովնան սրբազանը հավաստեց առաջիկա հեռուստամարաթոնին ԱՄՆ Արեւմտյան ափի հայության մասնակցությունը:
Օրվա երկրորդ կեսին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է բարերար Իսահակ Վարդանյանին: Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում սոցիալական ծրագրերի հեռանկարներին վերաբերող հարցեր, հաղորդում է karabakh-open.info-ն:
Հաջորդ հանդիպումը կայացել է Շուշիում տարբեր ծրագրեր իրականացնող ամերիկահայ բարերարների հետ՝ Ալեք Բաղդասարյանի գլխավորությամբ: Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Շուշիում նոր ծրագրեր իրականացնելու գաղափարներ եւ սպասվող հեռուստամարաթոնին ներկայացված ծրագրի որոշ մանրամասներ:
Նույն օրը երեկոյան կայացել է ԼՂՀ պատվիրակության հանդիպումն Ամերիկայի հայկական համագումարի ԱՄՆ Արեւմտյան ափի գրասենյակի պատասխանատուների հետ: Զրույցի ընթացքում քննարկվել են ԼՂՀ ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային կարեւորություն ներկայացնող խնդիրներ: Աշոտ Ղուլյանը կարեւորել է Ամերիկայի հայկական համագումարի դերակատարությունն Արցախի շահերն ԱՄՆ-ում պաշտպանելու գործում:
Արցախի հանրապետության պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Լոս Անջելես քաղաքում ՀՀ հյուպատոսություն, հանդիպում ունեցել գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանի եւ անձնակազմի հետ:
Օրվա ավարտին բարերարներ Հակոբ եւ Հիլդա Բաղդասարյանների տանը տեղի է ունեցել ընդունելություն Արցախի պատվիրակության պատվին, որին ներկա էին տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները:
Հանդես գալով ընդունելությանը՝ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Ամերիկայի մեր հայրենակիցների դերը Արցախին սատարելու գործում եւ նրանց կոչ է արել շարունակել ազգանվեր գործունեությունը հանուն հայրենիքի զորացման:

20 November 2012 - 17:14 AMT
В рамках подготовки к ежегодному телемарафону под эгидой Всеармянского фонда “Айастан” продолжается визит делегации НКР в США.
Как сообщают из пресс-службы НС НКР, накануне арцахская делегация посетила Западную епархию Армянской Апостольской церкви Северной Америки, где встретилась с ее предводителем архиепископом Овнаном Дердеряном, членами священного Совета. Приветствуя делегацию Арцаха, отец Овнан заверил в участии армян Западного берега США в предстоящем телемарафоне.
Во второй половине дня спикер парламента НКР Ашот Гулян принял благотворителя Исаака Варданяна. В ходе встречи были обсуждены вопросы перспектив осуществления в Арцахе социальных программ, сообщает karabakh-open.info.
Следующая встреча была с осуществляющими в Шуши различные программы благотворителями во главе с Алеком Багдасаряном. В ходе беседы были обсуждены идеи осуществления в Шуши новых программ и детали некоторых программ, представленных на предстоящий телемарафон.
Вечером того же дня состоялась встреча делегации НКР с ответственными офиса Армянской Ассамблеи Америки Западного берега США. В ходе беседы были обсуждены вопросы внутренней и внешней политики НКР, а также проблемы регионального значения. Ашот Гулян придал огромное значение роли ААА в деле представления интересов Арцаха в США.
Делегация Арцаха посетила также консульство РА в Лос-Анджелесе и встретилась с генеральным консулом Григором Оганнисяном и администрацией.
В конце дня в доме благотворителей Акопа и Хилды Багдасарян состоялся прием в честь делегации Арцаха, на котором присутствовали представители местной армянской общины.
Выступив на приеме, спикер НС Ашот Гулян высоко оценил роль армян Америки в деле поддержки Арцаха и призвал их продолжить свое патриотическое начинание во имя укрепления родины.