21 Նոյեմբեր 2012 - 09:22 AMT
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 22-23-ը Սանկտ Պետերբուրգում կմասնակցի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի և ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Խորհրդի համատեղ նիստին, որի ընթացքում կքննարկվեն հավաքական անվտանգության խնդիրների լուծման գործում ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի փոխգործակցության հետ կապված հարցեր: Ակնկալվում է, որ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների խորհրդարանների ղեկավարներն ու անվտանգության խորհուրդների քարտուղարները հայտարարության կընդունեն:
Նախատեսված է նաև ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների առանձին ձևաչափով նիստ, որի ընթացքում կքննարկվեն դեկտեմբերին Մոսկվայում կայանալիք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանի նախապատրաստման, ինչպես նաև Կազմակերպության գործունեությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր:

Делегация, возглавляемая секретарем СНБ Армении Артуром Багдасаряном, 22-23 ноября в Санкт-Петербурге примет участие в совместном заседании комитета секретарей Совбезов стран-членов ОДКБ и совета ПА ОДКБ, в ходе которого будут обсуждаться вопросы взаимодействия комитета секретарей Совбезов и ПА ОДКБ в деле решения проблем коллективной безопасности. Ожидается принятие совместного заявления.
Планируется, что заседание комитета секретарей Советов безопасности пройдет в отдельном формате, в ходе заседания будут обсуждаться вопросы подготовки очередной сессии совета коллективной безопасности ОДКБ в декабре этого года в Москве и ряд других организационных вопросов.