21 Նոյեմբեր 2012 - 10:00 AMT
Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Շարմազանովն Ալիևին անվանել է «բռնապետական պետության բռնապետ առաջնորդ»:
«Իր ցինիկ հայտարարություններով Ալիևը ցույց է տալիս, որ 21-րդ դարում դեռ մնացել են ֆաշիզմի կողմնակիցներ, և որ այդ գաղափարախոսությունը զարգանում է նրա նման առաջնորդների շնորհիվ»,- ասել է նա և հավելել, որ նրա արտահայտությունները հիշեցնում են 1930-1940-ական թթ. ( և նացիստական առաջնորդ Ադոլֆ Հիտլերին):
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 20-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ ելույթ է ունեցել Հայաստանի մասին որոշ հայտարարություններով: Մասնավորապես, նա հայտարարել է, որ «Հայաստանը որպես երկիր ոչ մի արժեք չունի: Այն փաստացի գաղութ է, որը կառավարվում է արտասահմանից, տարածք, որն արհեստականորեն ստեղծվել է հին ադրբեջանական հողերի վրա»: Ավելին, Ալիևն ասել է, որ «Ադրբեջանը տարեց տարի ուժեղանում է և ամրապնդվում: Իսկ Հայաստանը տարեց տարի թուլանում է և անկում ապրում»: «Մենք հետագայում ևս ջանքեր կգործադրենք Հայաստանի մեկուսացումն ուժեղացնելու համար»,- խոստացել է Ադրբեջանի նախագահն իր հպատակներին:

21 Ноябрь 2012 - 09:34 AMT
Заместитель председателя парламента Армении Эдуард Шармазанов прокомментировал последние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Шармазанов назвал Алиева "тоталитарным лидером тоталитарного государства".
"Своими циничными заявлениями Алиев показывает, что в 21-ом веке еще остались сторонники фашизма, и что эта идеология процветает благодаря таким лидерам, как он”, – сказал он, добавив: "Его высказывания напоминают 1930-1940-ые годы (и нацистского лидера Адольфа Гитлера).
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на заседании, посвященном 20-летию партии «Ени Азербайджан» позволил себе выступить с некоторыми заявлениями об Армении. В частности, он заявил, что оказывается «Армения, как страна, не представляет никакого значения. Фактически она является колонией, форпостом, управляемой из-за рубежа территорией, искусственно созданной на древних азербайджанских землях». Более того, Алиев сказал, что «Азербайджан из года в год усиливается и укрепляется. А Армения с каждым годом слабеет и приходит в упадок». «Мы и впредь будем прилагать усилия по изоляции Армении», – пообещал азербайджанский президент своим подчиненным.