21 November 2012 - 14:43 AMT
«Իրանի դիրքորոշումը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում վերափոխվել է: Ավանդական և վառ արտահայտված հայամետ նախապատվությունների պատճառով Թեհրանը կրկին Երևանի կողմն է: Չնայած, որ Իրանը չկարողացավ Հայաստանից միջնորդության թույլտվություն ստանալ, իսկ Ադրբեջանը համաձայն է այդ առաջարկին, Թեհրանը շարունակում է Ադրբեջանին որպես թշնամու վերաբերվել, իսկ Հայաստանին՝ որպես բարեկամի»,-հայտարարել է Ադրբեջանի Քաղաքական նորարարությունների ու տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մուբարիզ Ահմեդօղլուն:
«Հարկավոր է ուշադիր ուսումնասիրել փոփոխությունները Իրանի քաղաքականության մեջ: Ներկայումս Իրանը մանևրում է Ղարաբաղի հարցում: Եթե Հայաստանը առաջիկայում ևս կարողանա քայլեր կատարել, որոնք կարտահայտեն Ահմադինեժադի թիմի շահերը, Իրանի նախագահը կավելացնի աջակցությունը Սարգսյանին Ղարաբաղի հարցում:
Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարության մեկնարկը կարելի է նման համագործակցության առաջին քայլը համարել: Հաջորդ քայլը, որ արեց Սարգսյանը, Ֆրանսիայի նախագահի ուշադրությանը Ահմադինեժադի ուղերձը ներկայացնելն էր:
Ֆրանսիայի նախագահը հաստատեց, որ ուղերձ է ստացել Իրանից: Չի բացառվում, որ Ահմադինեժադը Սարգսյանի միջոցով փորձում է Եվրոպայի աջակցությունը ստանալ Իրանի հոգևոր առաջնորդին տապալելու համար»,-ասել է Ահմեդօղլուն, հայտնում է «Նովոստի Ազերբայջանա»:

21 November 2012 - 14:27 AMT
«Позиция Ирана в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта трансформировалась. Вследствие традиционных и ярко выраженных проармянских предпочтений Тегеран вновь на стороне Еревана. Несмотря на то, что Иран не смог добиться от Армении разрешения на посредничество в карабахском урегулировании, а Азербайджан согласен с предложением иранцев, Тегеран продолжает относиться к Азербайджану как к врагу, а к Армении – как к другу», – заявил директор азербайджанского Центра политических инноваций и технологий Мубариз Ахмедоглу.
«Необходимо внимательно изучать изменения в иранской политике. В настоящее время иранцы в карабахском вопросе маневрируют. Если Армения сможет сделать шаги, отражающие интересы команды М.Ахмадинежада, в этом случае президент Ирана усилит поддержку Саргсяну в карабахском вопросе.
Начало строительства Мегринской ГЭС можно считать первым шагом такого сотрудничества. Следующим шагом, сделанным Саргсяном, было доведение до внимания президента Франции обращения Ахмадинежада.
Олланд (президент Франции) подтвердил получение иранского послания. Не стоит исключать, что, Ахмадинежад с помощью Саргсяна пытается получить европейскую поддержку своего плана по свержению духовного лидера Ирана», – отметил Ахмедоглу, сообщает «Новости-Азербайджан».