21 Նոյեմբեր 2012 - 15:00 AMT
Խաչատրյանի անվան դաշնամուրային տրիոն կլինի առաջին հայկական համույթը, որը ելույթ կունենա Վիեննայի լեգենդար Musikverein համերգասրահում: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց տրիոյի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը` նշելով, որ համերգը տեղի կունենատրիոյի եվրոպական շրջագայությունների շրջանակում:
«Հյուրախաղերը կսկսվեն նոյեմբերի 26-ին` Մյունխենի ֆիլհարմոնիայի դահլիճում, կշարունակվեն նոյեմբերի 28-ին` Համբուրգի Laeizhalle-ում, 30-ին` Լայպցիգի հանրահայտ Gewandhaus սրահում: Բայց հյուրախաղերի գագաթնակետը կլինի դեկտեմբերի 2-ին` Վիեննայում, Musikverein-ի Բրամսի դահլիճում»,-ասաց Շահգալդյանը: Տրիոյի հետ համերգներում ելույթ կունենա նաև հայտնի գերմանացի ալտահար Դիմուտ Պոպենը, ով բազմիցս ելույթ է ունեցել Երևանում: Հյուրախաղերը կշարունակվեն Լիտվայում և Լատվիայում: Հնչելու են Ռախմանինովի, Բաբաջանյանի, Բրամսի և Շոստակովիչի ստեղծագործությունները:
Նշենք, որ Խաչատրյանի անվան տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես Arsika տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն ելույթ է ունենում մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով: Հայաստանի շրջաններ կատարվող շրջագայությունները տրիոյի գործունեության կարևորագույն մասն են կազմում: Նրանք ծրագրերն իրականացնում են «Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի» շնորհիվ: Բացի անվճար համերգներից, նրանք անցկացնում են նաև վարպետության դասեր մայրաքաղաքի և մարզերի աշակերտների և ուսանողների համար:
Երաժիշտները ճանաչված և սիրված են նաև արտերկրում: Նրանք ելույթ են ունենում աշխարհի տարբեր երկրների հեղինակավոր բեմերում: Ելույթ են ունեցել Շվեյցարիայում, Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկայում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Բուլղարիայում, Ավստրալիայում և այլուր:

21 Ноябрь 2012 - 14:47 AMT
Трио имени Хачатуряна станет первым армянским ансамблем, выступающим в легендарном зале Musikverein в рамках стартующего европейского турне. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал скрипач трио Карэн Шахгалдян.
“Тур начнётся 26-го ноября в Мюнхене, в зале филармонии, продолжится 28-го в Гамбурге, в Laeizhalle, 30-го в Лейпциге в знаменитом зале Gewandhaus, и, безусловно, вершиной тура станет концерт в зале имени Брамса в Musikverein в Вене 2 декабря. Трио имени Хачатуряна станет первым армянским ансамблем, который выступит на этой прославленной сцене”, – сказал Шахгалдян.
Вместе с трио в концертах примет участие известная немецкая альтистка Димут Поппен, которая неоднократно выступала в Ереване.
Продолжится тур концертами в Литве (Каунас и Вильнюс) и Латвии (Рига). В программе прозвучат произведения Рахманинова, Бабаджаняна, Брамса и Шостаковича.
Трио имени Хачатуряна было создано как трио Arsika в 1999 году. Ансамбль выступал в Швейцарии, Центральной и Южной Америке, Великобритании, Болгарии, России, Австралии и Армении.
Участвовал в таких фестивалях, как Schubertiade в Лозанне, Festival de las Artes в Коста-Рике, Festival International Cervantino в Мексике. Выступления трио неоднократно транслировались по радио и телевидению.
С 2006 года ансамбль выступает в нынешнем составе: Армине Григорян – фортепиано, Карен Шахгалдян – скрипка, Карэн Кочарян – виолончель. Ансамбль ведёт большую просветительскую деятельность в Армении, выступая с концертами не только в столице, но и в регионах, проводит мастер-классы со школьниками и студентами.
Трио тесно сотрудничает с современными композиторами, на счету ансамбля несколько премьер новых сочинений, некоторые произведения были посвящены непосредственно этому музыкальному коллективу.