22 Նոյեմբեր 2012 - 05:50 AMT
«Հրապարակ» օրաթերթը գրում է, որ 2000 թվականից Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանին պատրաստվում են հեռացնել:
«Նա ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ է, մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալակիր, սակայն դա չի խանգարում, որ նրան փոխարինելու ծրագրեր մշակվեն: Մեր տեղեկություններով, քննարկվում է 3 անձի թեկնածություն՝ Կամերային պետական երգչախմբի ղեկավար Ռոբերտ Մլքեյանի, դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյան- կրտսերի՝ Կոնստանտին Օրբելյանի եղբոր որդու, և ամերիկահայ մի դիրիժորի:
Այժմ Թոփչյանը բացակայում է Հայաստանից: Ի դեպ, նա 2012-ի հունվարից Իսպանիայի Premium Symphony Orchestra-ի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորն է, և չի բացառվում, որ հենց այնտեղ էլ շարունակի իր գործունեությունը»,-գրում է թերթը:

Газета “Грапарак” пишет, что в ближайшее время собираются снять с должности художественного руководителя и главного дирижера государственного филармонического оркестра Армении Эдуарда Топчяна, занимающего эту должность с 2000 года.
“Он является заслуженным деятелем искусства, награжден Золотой медалью Министерства культуры РА, однако это не помешало строить планы относительно его замены. На эту должность рассматриваются три кандидатуры – руководитель Государственного камерного хора Роберт Млкеян, племянник Константина Орбеляна-младшего и американский дирижер армянского происхождения.
В настоящее время Эдуард Топчян не находится в Армении. С января 2012 года он является главным приглашенным дирижером Premium Symphony Orchestra в Испании, и не исключено, что Топчян продолжит свою деятельность там”, – пишет газета.