Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 22-ի նիստում փոփոխություններ է կատարել պետտուրքի մասին օրենքում, որի համաձայն սիրիահայերն ազատվում են անձնագրի ստացման կամ փոխանակման համար սահմանված 65 հազար դրամի վճարումից:
Ինչպես նշել է սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, այս որոշումը, մասնավորապես, պայմանավորված է նրանով, որ ստեղծված իրավիճակում և հաշվի առնելով հետագա հնարավոր զարգացումները Սիրիայում, վտանգ է սպառնում շուրջ 100 000 սիրիահայերին: Ուստի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում ապահովելու համար սիրիահայերի անվտանգությունն ու նրանց վերադարձը հայրենիք:

Правительство Армении на заседании 22 ноября внесло изменения в закон о предоставлении льгот по госпошлинам, согласно которым сирийские армяне освобождаются от уплаты госпошлины в размере 65 000 драмов для получения паспорта или его обмена.
Как отметила министр диаспоры Армении Грануш Акопян, данное правительственное решение, в частности, обусловлено тем, что в нынешних военных условиях в Сирии и с учетом дальнейших политических развитий порядку 100 000 армянских сирийцев угрожает опасность. Поэтому правительство Армении предпринимает шаги для обеспечения безопасности и их возвращения на родину.
При этом в силу принятого решения предполагается сокращение госбюджета органов местного самоуправления на 65 млн драмов.