Նոյեմբերի 26-ին Արամ Խաչատրյան համեգասրահում տեղի կունենա հանրահայտ թավջութակահար, Չայկովսկու անվան մրցույթի հաղթող Նարեկ Հախնազարյանի մենահամերգը: Ինչպես հայտնում են Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մամուլի ծառայությունից, ելույթը տեղի կունենա «ՉուխաջյանՖեստ» հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի շրջանակում:
Թավջութակահարին կնվագակցի նրա մայրը` դաշնակահարուհի Գայանե Հախնազարյանը:
Երեկոն կնվիրվի հայ մեծ կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի հիշատակին: Ծրագրում կհնչեն Առնո Բաբաջյանի, Արամ Խաչատրյանի, Էդվարդ Միրզոյանի, Ադամ Խուդոյանի, Էդուարդ Հայրապետյանի և Սուրեն Զաքարյանի ստեղծագործությունները:
Հիշեցնենք, որ հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը անցկացվում է 2010թ-ից՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Միջոցառման կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) և Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունը:Փառատոնի առաջին համերգը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 21-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: 2012թ-ին Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը նվիրված է հայկական առաջին օպերայի հեղինակ Տիգրան Չուխաջյանի 175-ամյակին, և կրում է «ՉուխաջյանՖեստ» անունը: Այն նվիրվսծ է նաև Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության 80-ամյակին: Փառատոնը կեզրափակվի մինչև դեկտեմբերի 19-ը:

26 ноября в концертном зале “Арам Хачатурян” состоится сольный концерт известного армянского виолончелиста, победителя международного конкурса им. Чайковского Нарека Ахназаряна.
Как сообщают в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении, выступление состоится в рамках Фестиваля армянского композиторского искусства “Чухаджянфест”. Виолончелисту будет аккомпанировать его мать – пианистка Гаяне Ахназарян.
Вечер будет посвящен памяти выдающегося армянского композитора Эдварда Мирзояна. В программе прозвучат произведения Арно Бабаджаняна, Арама Хачатуряна, Эдварда Мирзояна, Адама Худояна, Эдуарда Айрапетяна и Сурена Закаряна.
Напомним, что Фестиваль армянского композиторского искусства “Чухаджянфест” проводится с 2010 года при поддержке президента Армении Сержа Саргсяна.
Организаторы мероприятия – Министерство культуры РА, усилиями Государственного молодежного оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) и Союза композиторов и музыкантов РА.
Фестиваль армянского композиторского искусства 2012 года будет посвящен 175-летию автора первой армянской оперы Тиграна Чухаджяна. Он будет называться “Чухаджянфест”.
Первый концерт состоится 21 ноября, фестиваль продлится до 19 декабря. В ходе фестиваля будет организовано 8 концертов.