ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Կարեն Գրիգորյանին: Վերջինս կարճ ժամանակահատվածով է գտնվում Հայաստանում:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Հայաստանում, ինչպես նաև Սիրիայում գտնվող մեր հայրենակիցների հիմնախնդիրները: Նախարար Հ. Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ Սփյուռքի նախարարությունը, համագործակցելով ՀՀ կառավարության գերատեսչությունների, համահայկական կառույցների հետ` փորձում է թեթևացնել սիրիահայերի խնդիրներն ու հոգսերը:
Գլխավոր հյուպատոսը հետաքրքրվեց Հայաստանում սիրիական ուսումնական ծրագրով գործող դպրոցի աշխատանքով և փոխանցեց սիրիահայ համայնքի գոհունակությունը դպրոցի կազմակերպման կապակցությամբ: Քննարկվեց Սիրիայում ՀՀ քաղաքացիներին անձնագրերը հանձնելիս պետական տուրքից ազատվելու մասին ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված որոշումը, հաղորդում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի ծառայությունը:

23 Ноябрь 2012 - 14:45 AMT
Министр диаспоры Армении Грануш Акопян приняла у себя находящегося в Армении генерального консула РА в Алеппо Карена Григоряна. Они обсудили основные проблемы сирийских армян.
Министр Грануш Акопян сообщила, что Министерство диаспоры, сотрудничая с различными ведомостями и общеармянскими структурами, пытается облегчить проблемы и заботы сирийских армян.
Генеральный консул поинтересовался работой школы, действующей в Армении по сирийской учебной программе. Было обсуждено постановление правительства Армении об освобождении граждан Сирии от выплаты госпошлины при выдаче паспортов, сообщают в пресс-службе Министерства диаспоры РА.