Հայ հասարակության 35-40 տոկոսը չի հետևում նախագահական ընտրություններին և անտարբեր է: 60 տոկոսը, որ հետևում է, պահապանողական է, և նրա ուղիղ կեսը իր ձայնը կտա իշխանություններին: Իսկ ընտրությունների ելքը կորոշեն մնացած 5 տոկոսի ձայները: Ըստ «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօերն Ահարոն Ադիբեկյանի՝ իշխանամետ ընտրազանգվածի ձայները բաժանված են՝ մի մասը ՀՀԿ-ին, մի մասն ՕԵԿ-ին, մի մասն էլ ԲՀԿ-ին: Եվ եթե գալիք նախագահական ընտրություններում հիմնական մրցակիցները լինեն Սերժ Սարգսյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը, ապա, չնայած, որ Ծառուկյանը ձայների լուրջ քանակ կստանա, միևնույնն է հաղթողը գործող նախագահն է լինելու: «Սերժ Սարգսյանի շանսերը մեծ են, քանի որ Հայաստանի մարզերի մեծ մասը իրենց գյուղերով ղեկավարում են ՀՀԿ-ականները: ՀՀԿ-ն ունի 1400 շտաբ, որոնցից 400 մշտապես գործում են: Բայց ասել, որ ՀՀԿ-ն իշխանության է գալիս բացառապես ադմինիստրատիվ ռեսուրսով, չափազանց է»,- այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց սոցիոլոգը:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր գործիչներին, Ադիբեկյանը նկատեց, որ առանձին-առանձին նրանք որևէ լուրջ արդյունքի հասնել չեն կարողանա: Ռաֆֆի Հովհաննիսյանի որդեգրած քաղաքականությունը՝ թե «եթե լինեն արդար ընտրություններ, ապա կհաղթեմ», սոցիոլոգը սխալ է համարում, քանի որ այսպիսով նա արդարացնում է իր՝ ակնկալվող պարտությունը: «Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շանս չունի, դա պարզ դարձավ 2008-ի ընտրություններին: Այն ժամանակ նա հավաքեց 25 տոկոս: Դա լավ թիվ է, երբ դու սկսնակ ես, բայց երբ գտնվում ես արևամուտում, դա խղճուկ թիվ է»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը: Նրա բնորոշմամբ՝ ընդդիմությունը կարող է լուրջ արդյունքի հասնել, եթե միավորվի ԲՀԿ-ի շուրջ և նրանից ձայներ «չփախցնի»:

35-40% армянского общества не следят за выборными процессами или вообще безразличны к ним. 60% избирателей, следящих за президентскими выборами, весьма последовательны, и ровно их половина проголосует за действующую власть. А исход выборов определят оставшиеся 5% голосов.
По словам директора социологического центра “Социометр” Агарона Адибекяна, голоса провластных избирателей распределены между РПА, “Оринац еркир” и ППА. И если на предстоящих президентских выборах основными соперниками будут Серж Саргсян и Гагик Царукян, все равно, победителем станет действующий президент.
“Шансы Сержа Саргсяна достаточно велики, поскольку большей частью областей Армении вместе с их селами руководят республиканцы. У РПА есть 1400 штабов, 400 из которых действуют постоянно. Но, сказать, что РПА придет к власти исключительно при помощи административного ресурса, будет неверно”, – сказал 23 ноября во время пресс-конференции социолог Агарон Адибекян.
Говоря об оппозиционных деятелях, Адибекян заметил, что по отдельности они не смогут достичь серьезных результатов. Позицию, избранную Раффи Ованнисяном о том, что если пройдут справедливые выборы, то он непременно выиграет, социолог считает ошибочной, поскольку этим он как бы оправдывает свое предполагаемое поражение.
“У Левона Тер-Петросяна шансов нет, это стало ясно еще во время выборов 2008 года. Тогда ему удалось получить 25% голосов. Это хороший показатель, когда ты новичок, но когда ты находишься на закате лет, это весьма жалкое число”, – сказал Агарон Адибекян.