24 Նոյեմբեր 2012 - 05:58 AMT
«168 ժամ»-ը գրում է. «Սյունիքի մարզում «Բարգավաճի» մեծ մասը սատարելու ա Հանրապետականի թեկնածուին` մեր նախագահին: Ուզում եմ դուք էլ հաշվի առնեք, որ հանրապետության նախագահը, ի վերջո, սյունեցի ա»,- երեկ մեր թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը` պատասխանելով հարցին, թե` ինչպե՞ս է գնահատում ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հնարավորությունները, եթե նա առաջադրի իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում:
Իսկ հարցին էլ, թե ԲՀԿ-ի կողմից մարզի ակտիվի հետ հանդիպումները կարո՞ղ են փոխել ընտրողների տրամադրությունները, Ս. Խաչատրյանը պատասխանել է. «Ի՞նչ հանդիպում, ի՞նչ տրամադրություն: Իրանց գործն է, դե թող հանդիպեն, դա ի՞նչ ա խանգարում: Համոզված եմ, որ հանրապետական թեկնածուն` ի դեմս մեր նախագահի, բավականին մեծ տարբերությամբ կարող է հաղթել»:
Այսպիսով, Սուրեն Խաչատրյանը գրեթե ուղղակիորեն հասկացնում է, որ Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի կողմից ՀՀԿ-ական Արման Սահակյանին սատարելու նախադեպը կարող է կրկնվել նաև Սյունիքում` նախագահական ընտրությունների ժամանակ: Այս «ուղերձի» ենթատեքստը շատ պարզ է` որքան էլ ԲՀԿ-ն ցուցադրում է իր «հզորությունը», իր 500 հազար ձայները, դրանք տեղերում այլ տնօրինողներ կան: Այսպիսով, Շիրակի ու Սյունիքի մարզում այդ «ստատուս-քվոն» արձանագրվեց: Հետաքրքիր է` ո՞րն է լինելու հաջորդը»,- եզրափակում է թերթը:

Газета “168 жам” пишет: “В Сюникской области Армении большая часть ППА будет поддерживать кандидата от РПА – действующего президента Армении. Об этом в беседе с корреспондентом газеты заявил глава администрации Сюникской области Сурен Хачатрян, отвечая на вопрос о том, как он оценивает возможности лидера ППА Гагика Царукяна, если тот выдвинет свою кандидатуру на президентских выборах. “Хочу, чтобы и вы учли, что президент республики, в конце концов, из Сюника”,– сказал глава областной администрации.
“В ответ же на вопрос о том, могут ли встречи ППА с активом в области изменить настроения избирателей, Сурен Хачатрян ответил: “Какая встреча? Какое настроение? Это их дело, пусть встречаются. Чему это может помешать? Я убежден, что кандидат-республиканец в лице нашего президента может победить с большим отрывом”.
Таким образом, Сурен Хачатрян дал понять, что прецедент поддержания мэром Гюмри Самвелом Баласаняном республиканца Армана Саакяна во время президентских выборов может повториться и в Сюнике. Подтекст данного “послания” весьма прост: сколько бы ППА ни демонстрировала свою “мощь”, свои 500 тысяч голосов, на местах есть другие лица, распоряжающиеся ими. Таким образом, в Ширакской и Сюникской областях зафиксирован данный “статус-кво”. Интересно, какая из областей будет следующей?” – пишет газета.