Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանն իր տեսաբլոգում մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի մարզերից Երևան տեղափոխվող հուշարձանների խնդրի վերաբերյալ: Նա անթույլատրելի է համարում հուշարձաններն իրենց ծննդավայրից բաժանելը:
Կարապետյանը Երևան տեղափոխված և այլևս հետ չվերադարձված հուշարձանների մի շարք օրինակներ է բերել` կոչ անելով իրականացնել դրանց վերադարձի ծրագիր:
Հուշարձանագետի խոսքերով, քաղաքակիրթ աշխարհը վաղուց հրաժարվել է հուշարձան տեղափոխելու պրակտիկայից, հաղորդում է Սամվել Կարապետյանի տեսաբլոգի ադմինիստրացիան:

Председатель Фонда, изучающего армянскую архитектуру, специалист по памятникам Самвел Карапетян в своем видеоблоге выразил озабоченность по поводу проблемы перемещения исторических памятников из областей Армении в столицу.
Он считает непозволительным перемещение памятников из их исторической родины. Специалист по памятникам привел несколько примеров того, как привезенные в Ереван памятники не были возвращены на свои места, призвав осуществить программу по их возвращению.
По словам Карапетяна, в цивилизованном мире давно отказались от практики перемещения исторических памятников, сообщает администрация видеоблога Самвела Карапетяна.