27 Նոյեմբեր 2012 - 11:30 AMT
Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը ՆԺԿ նախագահ Արամ Կարապետյանը համարում է՝ դիվերսիֆիկացված: «Մի կողմից Ադրբեջանը դիմում է ՆԱՏՕ-ին, մյուս կողմից՝ ՌԴ-ին»,- այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նկատեց Արամ Կարապետյանը՝ անդրադառնալով լուրերին, թե ՌԴ-ն զենք է վաճառում Ադրբեջանին:
Ըստ ՆԺԿ նախագահի՝ այսպիսով, մի կողմից Ադրբեջանը ցանկանում է ցույց տալ, որ ինքը ևս, Հայաստանի նման, ռազմական համագործակցության մեջ է Ռուսաստանի հետ, մյուս կողմից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները ունեն ինֆորմացիա, որ այդ երկրի դերակատարությունը տարածաշրջանում աճելու է:
ԼՂ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանն էլ հիշեցնում է, որ Ռուսաստանը միշտ էլ Ադրբեջանին զենք է վաճառել: «Մենք միայն դեպքից դեպք ենք իրազեկվել այս մասին կամ վաճառքի մեծ խմբաքանակի դեպքում, ուստի այստեղ նոր բան փնտրել պետք չէ: Ադրբեջանն այսօր կարիք ունի Ռուսաստանի հետ գործընկերության»,- նկատեց Արման Մելիքյանը:
Անդրադառնալով Արցախի հարցում Հայաստանի իշխանությունների վարած քաղաքականությանը, Արամ Կարապետյանը նկատեց, որ մեր արտաքին գերատեսչության առաջ քաշած գլխավոր հարցը Արցախի ճանաչումն է աշխարհի պետությունների կողմից: Այս քաղաքականությունը Արամ Կարապետյանը համարում է ճիշտ:

27 Ноябрь 2012 - 13:37 AMT
Лидер армянской партии «Новые времена» Арам Карапетян назвал проводимую Азербайджаном политику диверсифицированной. «С одной стороны Азербайджан обращается к НАТО, с другой стороны – к России», – сказал на пресс-конференции Арам Карапетян, комментируя факт продажи Россией вооружения Азербайджану.
По словам Арама Карапетяна, с одной стороны Азербайджан хочет показать, что и он, как и Армения, развивает военное сотрудничество с Россией, с другой стороны азербайджанские власти обладают информацией, что роль этой страны в регионе возрастет.
В свою очередь, бывший министр иностранных дел НКР Арман Меликян напомнил, что Россия всегда продавала оружие Азербайджану. «Мы периодически информировались о подобных фактах, так что ничего нового искать здесь не стоит. Азербайджан сегодня нуждается в партнерстве с Россией», – сказал он.
Говоря о политике властей Армении в вопросе Нагорного Карабаха, Арам Карапетян отметил, что главный вопрос, который стоит перед МИД РА, – это признание Арцаха другими странами. И эту политику Арам Карапетян считает правильной.