28 Նոյեմբեր 2012 - 11:10 AMT
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը իր տեսաբլոգում անդրադարձել է Eurasianet.org կայքում օրերս հրապարակված ապատեղեկատվությանը: Ըստ Կարապետյանի, այժմ Ադրբեջանի տարածքում հայտնված 19-րդ դարի հայկական եկեղեցին ոչ միայն գոմի է վերածվել, այլև ներկայացվում է որպես «ալբանական սրբավայր»:
«Իրականում Eurasianet-ի հոդվածն ուղեկցող նկարում պատկերված է մինչև 1918թ. ամբողջովին հայաբնակ Դաշբուլաղ գյուղի Սբ. Գևորգ եկեղեցին, որը կառուցվել է 1823 թվականին, երբ «ալբանացիները» 1000 տարի առաջ արդեն չկային: Սա հերթական ճչացող կեղծիքներից մեկն է»,- ասում է Սամվել Կարապետյանը:

28 Ноябрь 2012 - 14:24 AMT
Председатель Фонда, занимающегося изучением армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Карапетян в своем видеоблоге коснулся дезинформации, опубликованной на днях на сайте Eurasianet.org.
По словам Карапетяна, оказавшийся в настоящее время на территории Азербайджана армянский монастырь 19-века не только превращен в хлев, но и представляется азербайджанцами, как “албанская святыня”.
“На самом деле, на фотографии статьи в Eurasianet изображен монастырь Сурб Геворк в селе Дашбулаг, которое до 1918 года полностью было заселено армянами. Сам монастырь был построен в 1923 году. Албанцев там уже давно не было. Это очередной яркий пример азербайджанских фальсификаций”, – сказал Самвел Карапетян.