30 November 2012 - 09:41 AMT
ՄԱԿ ԳՎ բանաձևը, որով Պաղեստինը ՄԱԿ-ում ստացավ դիտորդ պետության կարգավիճակ, խորհրդանշական է: Այն կոչված է նպաստելու վստահությանը ու խաղաղ գործընթացին: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Պաղեստինի դեսպան Նասեր Աբդել Քարիմը, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:
Դեսպանը նշել է, որ քվեարկության ժամանակ Պաղեստինին աջակցած երկրները «Պաղեստինի հավերժ բարեկամներն են», սակայն կան երկրներ, որոնք շարունակ խոսում են մարդու իրավունքների մասին, սակայն կիրառում են երկակի ստանդարտներ՝ «Ցավոք, կան երկրներ, որոնք մեր օգտին չեն քվեարկել: Ես կցանկանայի ասել, որ մարդու իրավունքներն ու բարոյականությունը ունիվերսալ արժեքներ են: Դրանք չեն կարող կիրառվել մի դեպքում և չկիրառվել մել այլ դեպքում»:
«Երեկվա որոշումը ոչ միայն Պաղեստինի հաղթանակն է, այլ նաև մարդու իրավունքների, բարոյականության ու արդարության հաղթանակը: Երեկ ընդունված բանաձևը հաստատում է Պաղեստինը որպես ինքնիշխան ու անկախ պետություն, և դա շատ կարևոր է: Այդ բանաձևը կարող է վերադարձնել Պաղեստինի հարցը միջազգային ասպարեզ»,-ասել է դեսպանը:
Դեսպանը նշել է, որ Պաղեստինն իր հերթին պատրաստ է շարունակել բանակցությունները և նրա անդամակցությունը ՄԱԿ-ին կնպաստի դրան: «Մենք անհամբեր սպասում ենք պաղեստինյան հաշտեցման և պատրաստ ենք քննարկել համաշխարհային տերությունների հետ, թե ինչպես վերադառնալ խաղաղ գործընթացին, որն արդյունք կունենա, ոչ թե կլինի բանակցություն հանուն բանակցությունների: Մենք խաղաղություն ենք ուզում միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ բանաձևերի, ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ համաձայնությունների հիման վրա: Այնպես որ երեկվա քվեարկությունը քվեարկություն էր հանուն խաղաղության»:
Նոյեմբերի 29-ին ՄԱԿ ԳՎ 138 «կողմ», 41 «ձեռնպահ» և 9 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց ՄԱԿ-ում Պաղեստինին դիտորդ պետության կարգավիճակի շնորհման մասին բանաձևը: Հայաստանը կողմ քվեարկեց: Բանաձևի օգտին քվեարկեցին նաև Ֆրանսիան, Ավստրիան, Նորվեգիան, Պորտուգալիան, Դանիան, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ղրղզստանը, Ուզբեկստանն ու Ղազախստանը:
Դեմ քվեարկեցին Իսրայելը, Կանադան, ԱՄՆ-ն, Չեխիան, Միկրոնեզիան, Պալաուն, Պանաման, Մարշալի կղզիները և Նաուրուն:
Ձեռնպահ եղան Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Մոլդովան, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Նիդերլանդները, Լեհաստանը, Սլովակիան, Սլովենիան, Խորվաթիան, Ռումինիան:

Резолюция Генеральной Ассамблеи ООН, наделившая Палестину статусом государства-наблюдателя ООН, является символической. Она призвана содействовать доверию и оказать поддержку мирному процессу. Об этом заявил посол Палестины в Азербайджане Насер Абдель Карим, сообщает АПА.
Посол подчеркнул, что страны, поддержавшие Палестину на голосовании, навечно являются друзьями Палестины», однако существует ряд стран, которые часто говорят о правах человека, но при этом используют двойные стандарты: «К сожалению, есть страны, которые за нас не проголосовали. Я хотел бы сказать, что права человека и нравственность являются универсальными ценностями. Они не могут применяться в одном случае и не применяться в другом».
«Вчерашнее решение это не только победа Палестины, но и победа прав человека, морали и справедливости. Резолюция, принятая вчера, утверждает Палестину в качестве суверенного и независимого государства, и это очень важно. Эта резолюция позволяет вновь вернуть вопрос Палестины на мировую арену», – заявил посол.
Н. Карим отметил, что Палестина, в свою очередь, готова продолжать переговоры по разрешению конфликта, и избрание Палестины государством-наблюдателем ООН будет этому способствовать: «Мы с нетерпением ждем палестинского примирения и готовы продолжать обсуждать с мировыми державами, как вернуться к мирному процессу, который будет иметь результат, а не будет только переговорами ради переговоров. Мы хотим мирного процесса, основанного на международном праве, на резолюциях ООН, соглашениях, которые были подписаны на основе дорожной карты и арабской мирной инициативы 2002 года. Так что прошедшее вчера голосование было голосованием за мир. Страны, которые проголосовали за Палестину вчера, проголосовали за мир».
29 ноября Генеральная Ассамблея ООН 138 голосами «за» при 41 «воздержавшемся» и 9 «против» одобрила резолюцию о предоставлении Палестине статуса государства-наблюдателя при ООН. На голосовании Армении выступила в поддержку Палестины. За резолюцию проголосовали также Франция, Австрия, Норвегия, Португалия и Дания, Россия, Беларусь, Азербайджан, Грузия, Таджикистан, Туркменистан, Кыргызстан, Узбекистан и Казахстан.
Против проголосовали Израиль, Канада, США, Чехия, Микронезия, Палау, Панама, Маршалловы острова и Науру.
Среди воздержавшихся – Литва, Латвия, Эстония, Молдова, Германия, Великобритания, Нидерланды, Польша, Словакия, Словения, Хорватия, Румыния.