Հայ-ադրբեջանական սահմանի` Տավուշի մարզի Կայանավանի հատվածում, Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ հայկական կողմը Ադրբեջանին հանձնեց այդ երկրի քաղաքացի, 1971 թ ծնված Թելման Ջավանշիր օղլու Ալիևին:
«Առաջին հայացքից շատ նորմալ ընդունեցին, հարցնում էին՝ իր հետ ինչպես ենք վարվել, ինչպես է հայտնվել հայկական կողմում: Նրա պատասխանները նորմալ էին, հետո ինչ կլինի դժվար է ասել»,-ասաց ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ արդրբեջանական մամուլում արդեն տեղեկություններ կան, որ ցավում են իրենց երկրի ցանկացած քաղաքացու համար, ով գերի է ընկնում. «Ավտոմատ կերպով այդ մարդու ճակատագիրը խաթարվում է իրենց երկրում: Նվազագույնը մի քանի տարի դատապարտվում է»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ հանձնման ժամանակ հերթական անգամ հարց է բարձրացվել մեր ռազմագերիների և պատանդների մասին.«Ադրբեջանական կողմը նորից ողջամիտ մոտեցում չցուցաբերեց. որոշ հարցերի ասացին, որ իրավասու չեն պատասխանել, իսկ որոշներին պատասխանել են և փոխանցել Կարմիր խաչին: Ադրբեջանական կողմը այս պահի դրությամբ պաշտոնապես հայտարարում է, որ իրենց մոտ ազգությամբ հայ գերի չկա՝ ոչ ռազմագերի, ոչ պատանդ, բացի այն ընտանիքից, որը կամավոր է հանձնվել:
«Մենք Կարմիր խաչին ենք ներկայացրել 90 հոգուց կազմված ցուցակ, որոնց մասին այս կամ այն չափով որոշ տեղեկություններ ունենք, որ կենդանի են կամ գերի: Այդ ցուցակը նաև այսօր ներկայացրեցինք Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին, բայց նրանք խուսափեցին որոշակի պատասխանից: Վերջին տվյալներով ադրբեջանցիների մոտ գտնվող մեր 6 քաղաքացիներին ուղարկել են 3-րդ երկիր: Կարմիր խաչը հաստատել է»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ մեզ մոտ է գտնվում Ադրբեջանի մի քաղաքացի, որը 4 ամսվա ծառայող է և խնդրել է իրեն 3 կողմի հանձնել, ոչ թե՝ Ադևբեջանին: Ներկայումս Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների հետ քննարկվում է այդ հարցը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանի Մասամլի գյուղի բնակիչը սահմանը հատել էր նոյեմբերի 12-ի առավոտյան՝ 07:45-ին: Հայկական կողմը դեպքի մասին անմիջապես տեղեկացրել էր միջազգային կազմակերպություններին: Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորած քաղաքացիների հարցերով Ադրբեջանի պետական հանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սաիլովը հաստատել էր տեղեկությունը:

На армяно-азербайджанской границе, на отрезке Кайанаван Тавушской области РА 30 ноября состоялась односторонняя передача азербайджанской стороне гражданина Азербайджана Тельмана Джавашироглу Алиева 1971 года рождения.
«На первый взгляд, представители азербайджанской стороны довольно нормально приняли Алиева. Спрашивали, как мы с ним обращались, как он оказался на армянской стороне. И он также нормально отвечал им. То будет дальше, сказать трудно», – рассказал журналистам непосредственно после передачи пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованисян. По его словам, обычно азербайджанская пресса сразу начинает выражать сочувствие любому гражданину Азербайджана, попавшему в плен. «Судьба азербайджанских пленных на родине уже предопределена – по крайней мере, несколько лет тюрьмы», – сказал Ованнисян, добавив, что во время передачи был поднят и вопрос армянских пленных, находящихся в Азербайджане.
“Азербайджанская сторона утверждает, что в Азербайджане на данный момент нет пленных армян – ни военнопленных, ни заложников, кроме семьи, которая добровольно сдалась им. Мы представили сотрудникам Красного креста список из имен 90 человек, которые, как мы знаем, живы или находятся в плену. Этот же список сегодня был представлен, но они постарались избежать какого-то ответа. По последним данным, находящиеся в азербайджанском плену 6 граждан Армении были переданы третьей стране. Красный крест это подтвердил”, – сказал Арцрун Ованнисян.
По его словам, в Армении на данный момент на данный момент находится гражданин Азербайджана, который отслужил в азербайджанской армии 4 месяца и добровольно сдался армянской стороне. Он попросил передать его 3-ей стране, а не возвращать Азербайджану. Этот вопрос сейчас обсуждается с представителями Красного креста.