1 Դեկտեմբեր 2012 - 07:04 AMT
2012թ. դեկտեմբերի 8-ին Մոսկվայում Ռերիխի անվան թանգարանում տեղի կունենա «Հայաստանի գաղտնիքները» նախագծի երրորդ խտասկավառակի համերգ-շնորհանդեսը:
«Հայաստանի գաղտնիքները» նախագիծն ու Միքայել Հայրապետյանը զբաղվում են դասական երաժշտության քարոզչությամբ, հատկապես այն հայ կոմպոզիտորների, որոնց գործերը հազվադեպ են կատարվում: Համերգը կկայանա ՀՀ մշակույթի նախարարության, Ռուսաստանի հայերի միության, Մոսկվայի Հայ երիտասարդների ասոցիացիայի միության աջակցությամբ՝ ՌԴ և Հայաստանի միջև մշակութային երկխոսության դաշնային ծրագրի շրջանակներում:
Երրորդ խտասկավառակը տարբեր ժանրերում ստեղծագործող հայ կոմպոզիտորների դաշնամուրային ժառանգությունն է: Հայկական դաշնամուրային երաժշտությունը ներառում է երաժշտական կոմպոզիոիցն ոճերի բազմազանությունը, միավորված մեկ միասնական ազգային մելոսում: Կոմիտասի ժառանգությունից սերող ստեղծագործական ուղին մինչևև Ռոբերտ Ամիրխանյանի ստեղծագործությունները, ցույց են տալիս ունկընդրին հայկական երաժշտության զարգացման միասնականությունը:

1 Декабрь 2012 - 06:42 AMT
8 декабря 2012 года в Москве в Музее им. Н. К. Рериха состоится концерт-презентация третьего компакт-диска проекта "Тайны Армении".
Проект "Тайны Армении" и Микаэл Айрапетян занимаются пропагандой армянской классической музыки, особенно редко исполняемых армянских композиторов. Концерт проводится при поддержке Министерства культуры Армении, Союза Армян России и Ассоциации Армянской Молодежи Москвы в рамках Федеральной программы по культурному диалогу между Российской Федерацией и Арменией.
На концерте вниманию слушателей будут представлены фортепианные произведения различных армянских композиторов.
Третий компакт-диск проекта – фортепианное наследие различных армянских композиторов, творивших в разных музыкальных жанрах. Армянская фортепианная музыка включает в себя многообразие музыкальных композиционных стилей, объединенных в едином национальном мелосе. Творческий путь от наследия Комитаса до произведений Роберта Амирханяна показывают слушателю единство развития армянской музыки.