1 Դեկտեմբեր 2012 - 09:19 AMT
Ամփոփվել են Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու և գրատպության 500-ամյակի 2012թ. միջոցառումները
2012 թվականը շատ հագեցած տարի էր հայ գրատպության ու մշակութային ժառանգության համար և լի էր միջոցառումներով, որոնք կազմակերպվեցին Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք և գրատպության 500-ամյակի երկու խոշոր միջոցառումների շրջանակում: Ամփոփելով լայնածավալ ծրագրերի արդյունքները՝ Մատենադարանի արխիվային բաժնի վարիչ, միջազգային նախագծերի ղեկավար Արա Խզմալյանը նշեց, որ դրանք թույլ տվեցին ներկայացնել ոչ միայն ազգային արժեքները, այլ նաև համաեվրոպական:
Այդ առնչությամբ մասնագետը նշել է, որ 2012թ. կազմակերպվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տարածաշրջանային խորհրդաժողովը ԱՊՀ երկրների թանգարանների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, 37 երկրների թանգարանագետների մասնակցությամբ տարեկան խորհրդաժողովը, հրատարակվեց գիտական աշխատությունների աննախադեպ պատկերազարդ ժողովածու, որտեղ ներկայացված է, թե ինչ վիճակում է գտնվում տպագիր ու ձեռագիր ժառանգությունը, ինչպես են այդ նմուշները վերականգնվում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Կազմակերպվել է նաև գիտաժողով՝ նվիրաված ազգային ժառանգության թվայնացմանը:
Անդրադառնալով Մատենադարանի մասնակցությանն այդ միջոցառումներին՝ Արա Խզմալյանը նշել է, որ 13 ցուցասրահներում կազմակերպված գրքերի ցուցադրությունները մեծ հաջողություն ունեցան զբոսաշրջիկների շրջանում, որի հաշվին ձևավորվեց բավականին մեծ արտաբյուջետային հիմնադրամ:
Իր հերթին Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը հավելեց, որ ընթացիկ տարին իրոք շատ արդյունավետ էր և սկսվեց Վենետիկում Հայ գրատպության 500-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսից, որին ներկա էր նաև ՀՀ նախագահը: Որից հետո նմանատիպ ցուցահանդեսներ կազմակերպվեցին Եվրոպայի այն բոլոր խոշոր քաղաքներում, որտեղ զարգացած էր հայ գրատպությունը՝ Ամստերդամում, Սոֆիայում և այլուր: Այժմ նման ցուցահանդես է գործում Բրիտանական գրադարանում, այն կտևի մինչև 2013 թվականի հունվարը:
«Բոլորը հպարտ են և ուրախ ներկայացնելու այդ ցուցադրություններն իրենց գրադարաններում, առավել ևս, որ այնտեղ մեծ հայկական համայնք կա, որը կազմակերպչական աջակցություն է ցուցաբերում»,-ասել է նա:

1 Декабрь 2012 - 08:39 AMT
В Ереване подвели итоги двух крупных событий 2012 года – «Ереван – всемирная столица книги» и «500-летие армянского книгопечатания»
2012 год для армянского книгопечатания и культурного наследия был насыщен многочисленными событиями, организованными в рамках двух крупных мероприятий – «Ереван – всемирная столица книги», «500-летие армянского книгопечатания». Подводя итоги широкомасштабных программ, заведующий архивного отдела Института-хранилища древних рукописей Матенадаран, руководитель международных программ Ара Хзмалян подчеркнул, что они позволили создать возможность для представления и сохранения не только национальных ценностей, но и общеевропейских.
В связи с этим специалист напомнил, что в течение 2012 года была организована региональная конференция ЮНЕСКО с участием представителей музеев стран СНГ, годовая конференция с участием музееведов из 37 стран мира, был опубликован беспрецедентный иллюстрированный сборник научных работ, в котором представлено, в каком состоянии находиться печатное и ручное наследие, как они восстанавливаются с использованием современных технологий, была организована и конференция, посвященная оцифровке национального наследия.
Касаясь участия Матенадарана в этих мероприятиях, Ара Хзмалян отметил, что выставки книг, организованные в его 13 выставочных залах, пользовались большим успехом среди туристов, за счет чего был сформирован достаточно большой внебюджетный фонд.
Со своей стороны директор Национальной библиотеки Армении Тигран Заргарян добавил, что текущий год действительно был очень плодотворным, и начался он с открытия посвященной 500-летю армянского книгопечатания выставки в Венеции при участии президента Армении Сержа Саргсяна. После чего выставки книг прошли во всех крупных городах Европы, где было развито книгопечатание, – Амстердаме, Софии и других, сейчас проходит выставка древних армянских книг в Британской библиотеке, она продлиться до января 2013 года. «Все горды и рады представлять эти выставки в своих библиотеках, тем более, что там есть большая армянская община, которая оказывает организационную поддержку», – добавил он.