1 Դեկտեմբեր 2012 - 10:40 AMT
Մատենդարանի պատվիրակությունը 2012թ. դեկտեմբերի 12-ին կայցելի Հռոմ, որպեսզի հնարավորություն ունենա տեղում ծանոթանալու Հռոմի արխիվի և գրական ժառանգության Ռեստավրացիայի կենտրոնական ինստիտուտի հետ: Այդ մասին դեկտեմբերի 1-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Մատենադարանի արխիվային բաժնի վարիչ, միջազգային նախագծերի ղեկավար Արա Խզմալյանը: Ըստ նրա, երկու կազմակերպությունների միջև համապատասխան համաձայնագիրը կնքվել է 2012թ.:
Բացի այդ, Բեռլինի պետական գրադարանի հետ համաձայնագիր է ստորագրվել գրքերի փոխանակման, ինչպես նաև վերականգնման ոլորտում փորձի փոխանակման վերաբերյալ: Համաձայնագիր կստորագրվի նաև Պետերբուրգի համալսարանի փիլիսոփայական բաժնի հուշարձանների պահպանության ու գրադարանային գործի ամբիոնի հետ:
Վերջին տարիներին միջազգային համագործակցությունը Մատենադարնի գործունեության առաջնային ուղղություններից է դարձել: Մեր նպատակն է, որ Մատենադարանը վերածվի մի առանձնահատուկ միջազգային հարթակի, որտեղ ամբողջ աշխարհից մասնագետներ կհավաքվեն փորձի փոխանակման, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրման հարցերի քննարկման համար:

1 Декабрь 2012 - 09:54 AMT
Ереванский Институт древних рукописей Матенадаран и Центральный институт реставрации Рима будут сотрудничать
Делегация Института-хранилища древних рукописей Матенадаран 12 декабря 2012 года посетит Рим для того, чтобы на месте ознакомиться с деятельностью Центрального института реставрации книжного наследия и архива Рима, а также обсудить перспективы дальнейшего сотрудничества. Об этом 1 декабря на пресс-конференции в Ереване сообщил заведующий архивным отделом Матенадарана, руководитель международных программ Ара Хзмалян. По его словам, соответствующее соглашение между двумя организациями было подписано в 2012 году.
Помимо этого, с государственной библиотекой Берлина было подписано соглашение по обмену книг и опыта в сфере реставрации, готовиться подписание соглашения с философским факультетом кафедры сохранения памятников и библиотечное дело Петербуржского университета.
«За последние годы международное сотрудничество стало приоритетным векторам для Матенадарана. Нашей целью является – превращение Матенадарана в особую международную площадку, где будут собираться специалисты со всего света для обмена опытом, обсуждения вопросов внедрения современных технологий», – сказал Ара Хзмалян.