3 Դեկտեմբեր 2012 - 14:23 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը չի կարող որևէ այլընտրանք լինել: Այս մասին ասված է նոյեմբերի 28-29-ը Բրյուսելում տեղի ունեցած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստում ընդունված հայտարարությունում: Միևնույն ժամանակ՝ այդ հայտարարության մեջ ափսոսանք կա բանակցային գործընթացում առաջընթացի բացակայության կապակցությամբ: Այս մասին այսօր կայացած մամոլի ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ հայտարարության մեջ ընդգծվել է առկա ստատուս քվոյի շրջանակներից այն կողմ` դեպի անվտանգ ու բարգավաճ ապագայի կառուցում ընթանալու կարևորությունը: Այս դրույթի ամրագրումը, ըստ բանախոսի, չափազանց կարևոր է հատկապես վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից ակտիվացած ռազմական հռետորաբանության ֆոնին: Կողմերը վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին, ինչպես նաև առանց բացառության բոլոր այն սկզբունքներին, որոնք ընկած են բանակցային գործընթացի հիմքում:
Սամվել Ֆարմանյանն ընդծել է այն դրույթի ամրագրումը, ըստ որի ՀՀ խորհրդարանականները Եվրախորհրդարանի հետ միասին կարևորում են հակամարտության կարգավորման բազային սկզբունքների շուրջ համաձայնության հասնելու կարևորությունը՝ որպես էական քայլ՝ ուղղված խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի մշակմանը:
Փատաթղթում անդրադարձ է կատարվում այն հանգամանքին, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը պետք է որոշվի քաղաքացիների ազատ կամարտահայտության միջոցով: Սամվել Ֆարմանյանի հավաստմամբ՝ խորհրդարանական ձևաչափով ընդունված փաստաթղթերի համատեքստում սա նոր ձևակերպում է, ինչը դրական է գնահատվում:
Չի շրջանցվել նաև դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշելու անհրաժետությունը, ինչպես պահանջում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, միջազգային կառույցները:
Նաև արձանագրվել է, որ Հայաստանն ամբողջությամբ պաշտպանում է 2011թ. մարտին Սոչիում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների ընդունած համատեղ հայտարարությունը, որով մասնավորապես կոչ է արվում ստեղծել միջադեպերի կանխարգելման և շփման գծի երկայնքով հրադադարի ռեժիմի խախտումների անկախ հետաքննություն իրականացնելու գործուն մեխանիզմ:

Мирному урегулированию карабахского конфликта нет альтернативы. Об этом говорится в принятом на состоявшемся 28-29 ноября в Брюсселе заседании комиссии по парламентскому сотрудничеству Армения-ЕС заявлении. В тоже время в заявлении выражается сожаление отсутствием прогресса в переговорах по урегулированию конфликта, сообщил на пресс-конференции в Ереване председатель комиссии Самвел Фарманян.
По его словам, в заявлении также отмечается необходимость перейти от нынешнего статус-кво к строительству безопасного и процветающего будущего. Этот пункт особенно важен в свете активизированной в последнее время милитаристской риторики Азербайджана. Как отметил Фарманян, стороны подтвердили свое содействие работе сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также тем принципам, которые легли в основу переговорного процесса.
В документе отмечается, что окончательный статус Нагорного Карабаха должен быть определен свободным волеизъявлением граждан. Самвел Фарманян заверил, что это совершенно новая формулировка, вошедшая в текст документа, принятого в парламентском формате.
В заявлении комиссии также отмечается необходимость отвода снайперов от линии соприкосновения, как того требуют Минская группа ОБСЕ и международные структуры.
В документе, помимо прочего, зафиксировано, что Армения поддерживает принятое в марте 2011 года в Сочи заявление президентов Армении, России и Азербайджана, в котором содержится призыв создать механизм расследования инцидентов и случаев нарушения режима перемирия на линии соприкосновения.