3 December 2012 - 14:48 AMT
Իսրայելի զինվորականները դիտարկում են Ադրբեջանում առկա անօդաչու ինքնաթիռները իրանական հրթիռների ոչնչացման համար օգտագործելու հնարավորությունը, հայտնում է The Sunday Times-ը:
Ըստ պարբերականի տվյալների, զինվորական հրամանատարությունը գտնում է, որ Իրանի հետ հակամարտության դեպքում «Հերոն» տիպի անօդաչու սարքերը կարող են ոչնչացնել հրթիռները մինչ Իսրայելի ուղղությամբ գործարկվելը: «Մենք կփորձենք ոչնչացնել հրթիռները գործարկումից մի քիչ առաջ՝ այն պահին, երբ շարժիչներն արդեն աշխատում են»,-ասել է թերթին իսրայելյան ռազմական աղբյուրը:
Թերթը նշում է, որ Իսրայելը կանոնավոր կերպով հերքում է հաղորդագրություններն այն մասին, որ անօդաչու սարքեր ունի, որոնց վրա սպառազինություն կա: Այնուամենայնիվ, անկախ փորձագետներից շատերը գտնում են, որ իսրայելցի զինվորականներն արդեն կիրառել են նման ինքնաթիռներ:
Ավելին, բրիտանական ԶԼՄ-ները նշում են, որ Թել Ավիվն ու Բաքուն հերքում են այն հաղորդագրությունները, որ Իսրայելի ՌՕՈւ պատրաստ են օգտագործել ռազմակայններն Ադրբեջանում Իրանի դեմ հարձակման համար:

3 December 2012 - 14:29 AMT
Израильские военные рассматривают возможность использовать беспилотные самолеты, базирующиеся в Азербайджане, чтобы уничтожать иранские ракеты, сообщает газета The Sunday Times.
По ее данным, в военном командовании считают, что в случае конфликта с Ираном беспилотники типа "Херон" могли бы уничтожать ракеты еще до запуска в сторону Израиля. "Мы попытаемся уничтожить ракеты незадолго до их запуска: в момент, когда ракетные двигатели уже работают", – заявил газете израильский военный источник.
Газета отмечает, что Израиль регулярно опровергает сообщения о том, что располагает беспилотниками, на которых установлено вооружение. Тем не менее, многие независимые эксперты полагают, что израильские военные уже применяли на практике такие самолеты.
Кроме того, британские СМИ отмечают, что в Тель-Авиве и Баку отрицают сообщения о том, что ВВС Израиля готовы использовать базы в Азербайджане для ударов по Ирану.