«Ժառանգություն» և «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունների միջև երկրորդ սկանդալն է հասունանում: «Ինչպես հայտնի է՝ օրերս «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը դիմել է Աժ նախագահին` միջազգային պատվիրակություններում ներկայացնելով «Ժառանգության» նոր անդամներին, որոնց կազմում չկան իրենց կուսակցությանն ապահարզան հայտարարած ԱԴԿ ներկայացուցիչներ Խաչիկ Քոքոբելյանն ու Ալիկ Արզումանյանը: Ավելին, «Ժառանգություն»-ը ցանկանում է Ալիկ Արզումանյանին հետ կանչել նաև ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնից, որտեղ նա նշանակվել էր «Ժառանգության» քվոտայով: Սակայն Արզումանյանը չի պատրաստվում թողնել իր պաշտոնը:
Երեկ Քոքոբելյանն ու Արզումանյանն Աժ միջանցքում բավական երկար զրուցում էին Աժ քարտուղարության պետ Թաթուլ Սողոմոնյանի հետ: Իսկ «Ժոդովուրդ»-ի հարցին ի պատասխան` Արզումանյանն ասաց, թե Աժ կանոնակարգում չկա ետկանչի մեխանիզմ: «Աժ կանոնակարգ օրենքի 26 հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն` կա այդ պաշտոնից հրաժարական ներկայացնելու տարբերակ, ետկանչի մեխանիզմ չկա: Այնպես որ, այս հարցը կարգավորվել է Աժ կանոնակարգ օրենքով»,- նշեց Արզումանյանը`ասելով, որ ինքը հրաժարական չի ներկայացնելու»,- գրում է թերթը:

Газета “Жоховурд” пишет, что между партией “Наследие” и “Свободными демократами” назревает уже второй по счету скандал. “Как известно, на днях руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян обратился к председателю парламента, представив новых членов партии “Наследие” в международных делегациях. В числе представленных лиц не было представителей партии “Свободные демократы” Хачатура Кокобеляна и Александра Арзуманяна.
Более того, “Наследие” пытается отозвать Александра Арзуманяна также с должности заместителя председателя постоянной комиссии парламента по внешним отношениям, на которую он был назначен по квоте этой партии.
Однако Арзуманян не собирается уходить с должности.
Накануне Хачатур Кокобелян и Александр Арзуманян довольно долго беседовали с начальником секретариата парламента РА Татулом Согомоняном. Как сообщил газете “Жоховурд” Арзуманян, регламент Национального Собрания не предусматривает механизма отзыва.
”Согласно пункту 3 статьи 26 регламента НС, есть вариант “выхода в отставку” с этой должности, но механизма отзыва нет. Таким образом, этот вопрос урегулирован в рамках закона “О регламенте Национального Собрания”, – сказал Александр Арзуманян. При этом он отметил, что подавать в отставку не собирается”, – пишет газета.