Դեկտեմբերի 7-ին` Սպիտակի երկրաշարժի 24-րդ տարելիցի կապակցությամբ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի է ունենալու համերգ: Այդ օրը ելույթ կունենա Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան):
Համերգում հնչելու են Տիգրան Մանսուրյանի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը, և Պյոտր Չայկովսկու «Պաթետիկ սիմֆոնիան»: Համերգի մենակատարն է երիտասարդ ջութակհարուհի Անուշ Նիկողոսյանը:
Համերգի մուտքն ազատ է:
1988 թ-ի դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժն ավերիչ հարված հասցրեց հանրապետության հյուսիս-արևմտյան շրջաններին:
Էպիկենտրոնում երկրաշարժի ուժգնությունը կազմում էր 10 բալ Ռիխտերի սանդղակով: Պաշտոնական տվյալներով, երկրաշարժի հետևանքով զոհվեց ավելի քան 25 հազար մարդ, 19 հազարը հաշմանդամ դարձավ, անօթևան մնաց 530 000 բնակիչ:
Նալբանդ գյուղը հիմնահատակ ավերվեց, հիմնովին ավերվեց Սպիտակը, Գյումրու (Լենինական) շենքերի 80 տոկոսը: Սպիտակի երկրաշարժը XX դարի ամենաավերիչ երկրաշարժերից մեկը դարձավ:

5 Декабрь 2012 - 11:22 AMT
7 декабря по поводу 24-ой годовщины спитакского землетрясения в ереванском концертном зале “Арам Хачатурян” состоится концерт. В концерте выступит Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян).
В концерте прозвучат Скрипичный концерт N 1 Тиграна Мансуряна и “Патетическая” симфония Петра Ильича Чайковского. В качестве солистки выступит молодая армянская скрипачка Ануш Никогосян.
Вход на концерт будет свободным.
7 декабря 1988 года в Армении произошло разрушительное землетрясение. Стихия нанесла свой разрушительный удар по северо-западным областям республики, почти до основания были разрушены два города на севере Армении – Спитак и Ленинакан (нынешний Гюмри), а также свыше ста деревень.
Сила толчков в эпицентре, который находился в селе Налбанд, составляла 10 баллов по шкале Рихтера. По официальным данным, погибли более 25 тыс человек, 19 тыс человек стали инвалидами, без крова остались 530 000 жителей.
Село Налбанд ушло под землю, полностью был разрушен Спитак, 80% зданий Гюмри (Ленинакана). Спитакское землетрясение стало одним из разрушительных в ХХ веке.