5 Դեկտեմբեր 2012 - 07:52 AMT
Սուրբ Աննա եկեղեցու և հայրապետական նստավայրի կառուցման աշխատանքները կշարունակվեն մինչև 2013 թ-ի սեպտեմբեր ամիսը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց բարերարներ Հրայր և Աննա Հովնանյանների ներկայացուցիչ Նաիրա Մելիքյանը: Մելիքյանի խոսքով, շինարարությունը նախատեսվում էր ավարտել մինչև հաջորդ տարվա մարտ ամիսը, սակայն հաշվի առնելով շինության բարդ կոնստրուկցիան, բարերարները շինարարության ժամկետը երկարացրել են մինչև աշուն:
Երևանի Սայաթ-Նովա և Աբովյան փողոցների խաչմերուկում կառուցվող Սուրբ Աննա եկեղեցու և հայրապետական նստավայրի հիմնարկեքի արարողությունը տեղի է ունեցել 2011 թ-ի ապրիլի 30-ին: Նախագծի հեղինակն է «Չիլինգարյան Դիզայն» ՍՊԸ տնօրեն Վահագն Մովսիսյանը: Շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել են 16-17 դարին պատկանող կավե երեք կարասներ: Հայաստանի ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի փոխտնօրեն, հնագետ Գագիկ Սարգսյանն ասել էր, որ դրանք կարող են լինել գինու կամ ցորենի պահպանման կարասներ: Կարասները գտնվել են Սբ. Աստվածածին եկեղեցու 17 դ. կցակառույցի տակ: Հայտնաբերվել էր նաև պատի մեջ կառուցված 17 դ. խաչքար, ինչպես նաև նույն դարին պատկանող պատնեշի բեկոր: Պեղումների արդյունքում բացվել է նաև 17-րդ դարի բազիլիկայի պատի մի դրվագ. բազիլիկան պայթեցվել է 1936 թվականին ստալինյան ռեպրեսիաների ժամանակ: Գագիկ Սարգսյանի խոսքով, չնայած հնագիտական գտածոներին, շինարարական աշխատանքները չեն դադարեցվելու, քանի որ առայժմ մեծ արժեք ներկայացնող որևէ արտեֆակտ չի հայտնաբերվել:

5 Декабрь 2012 - 12:06 AMT
Строительство монастыря Святой Анны в Ереване продлится до сентября 2013 года. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала представитель меценатов Грайра и Анны Ованнисян – Наира Меликян.
По словам Меликян, строительство планировалось завершить до марта будущего года, однако, с учетом сложности конструкции здания, меценаты продлили сроки завершения работ.
Церемония закладки фундамента строящегося в центре Еревана на перекрестке проспекта Саят-Новы и улицы Абовяна монастыря Святой Анны состоялась 30 апреля 2011 года. Автор проекта – директор ООО “Чилингарян Дизайн” Ваагн Мовсисян.
Во время строительства монастыря были обнаружены принадлежащие 16-17 вв. три глиняных кувшина. Заместитель директора Института археологии и этнографии НАН Армении, археолог Гагик Саркисян сказал, что они могли служить для хранения вина или пшеницы. Артефакты обнаружены под пристройкой 17 века.
Также во время строительных работ был обнаружен фрагмент встроенного в стену хачкара 17 века, а также фрагмент каменной ограды 17 века, которая была возведена внутри церкви. Обнаружен также фрагмент стены базилики 17 века, которая была взорвана в 1936 году во время Сталинских репрессий.
По словам Гагика Саркисяна, несмотря на археологические находки, строительные работы не были приостановлены, так как не было обнаружено представляющего истинную ценность какого-либо артефакта.