5 Դեկտեմբեր 2012 - 09:07 AMT
Կինեմատոգրաֆիական արվեստի և գիտության ակադեմիան այսօր հրապարակել է ֆիլմերի ցուցակ, որոնք մտել են «Լավագույն փաստագրական ֆիլմերի» կարճ ցուցակի մեջ, որոնք հավակնում են «Օսկարի»: Ինչպես հաղորդում է lostfilm.info-ն, այդ 15 ֆիլմերն ընտրվել են «Օսկարի» 126 թեկնածուներից: «Լավագույն փաստագրական ֆիլմ» անվանակարգում մրցանակի հավակնորդներն են.
«Այ Վեյվեյ. Երբեք ներողություն մի խնդրիր» «Կռվարար» նախագիծ» «Ընկնելով սառույցի հետևից» «Դետրոպիա» «Էթել» «Հինգ կոտրված տեսախցիկներ» «Հակառակորդները» «Տանը» «Ինչպես հաղթահարել ժանտախտը» «Ինքնակոչը» «Անտեսանելի պատերազմ» «Mea Maxima Culpa. Լռություն Աստծո տանը» «Շաքարե մարդու որոնումներում» «Ջաֆար Պանահիի անհայտ նախագիծը» «Սպասասրահ» Մրցանակի հավակնորդների վերջնական ցուցակը հայտնի կլինի 2013-ի հունվարի 10-ին: Փետրվարի 24-ին կայանալիք 85-րդ հոբելյանական մրցանակաբաշխությունը կվարի Սեթ Մաքֆարլեյնը:

Академия кинематографических искусств и наук опубликовала сегодня список фильмов, которые попали в шорт-лист «Лучших документальных фильмов», претендующих на призы 85-й церемонии вручения наград. Как сообщает lostfilm.info, эти 15 картин были выбраны из 126 кандидатов на «Оскар». Претенденты на премию в номинации «Лучший документальный фильм»:
«Ай Вэйвэй: Никогда не извиняйся» «Проект "Задира"» «В погоне за льдом» «Детропия» «Этель» «Пять разбитых камер» «Привратники» «В доме» «Как пережить чуму» «Самозванец» «Невидимая война» «Mea Maxima Culpa: Тишина в доме Бога» «В поисках Сахарного человека» «Неизвестный проект Джафара Панахи» «Зал ожидания»
Окончательный список номинантов на премию станет известен 10-го января 2013 года. Ведущим юбилейной церемонии вручения наград, которая пройдет 24-го февраля, станет Сет Макфарлейн.