5 December 2012 - 11:56 AMT
Դեկտեմբերի 4-ին Լուգանսկում կայացել է «Ուկրաինայի հայերի միություն» հասարակական կազմակերպությունների համաուկրաինական ասոցիացիայի արտագնա նիստը, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:
Նիստին մասնակցել են Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, տեղի իշխանության ներկայացուցիչներ, տարածաշրջանային հայկական համայնքների ղեկավարներ, հայ հոգևորականության ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում կայացել է մի շարք հարցերի քննարկում, որոնք վերաբերվում են հայ համայնքին, տեղական ինքնակառավարման և իշխանության մարմինների միջև փոխգործակցության ուղիներին: Կարևոր որոշումներ են ընդունվել տեղի համայնքի զարգացմանը նպաստելու համար, կոնկրետացվել են Լուգանսկում հայկական եկեղեցու շինարարություն սկսելու ժամկետները, ինչպես նաև կիրակնօրյա հայկական դպրոց բացելու հեռանկարները:
ՈՒՀՄ պատվիրակությունն այցելել է Լուգանսկի մարզային հիվանդանոց, բժշկական հաստատությանը նվիրել են անհրաժեշտ սարքավորումներ, ինչպես նաև այց է կատարվել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց տուն: Համայնքի ակտիվ անդամներին և տեղի իշխանության ներկայացուցիչներին հանձնվել են ՈՒՀՄ պատվոգրեր հայ-ուկրաինական հարաբերությունների զարգացման մեջ ավանդի համար:
2001-ի մարդահամարի տվյալներով, Լուգանսկի շրջանի տարածքում բնակվում են մոտ 6,5 հազար հայեր:
Կիևում և Դոնեցկում եկեղեցիների շինարարությունն Ուկրաինայի հայկական սփյուռքի գործունեության հիմնական ուղղություններից է:ՈՒՀՄ նախագահ Վիլեն Շատվորյանի խոսքով, եկեղեցիների շինարարությունը թույլ կտա իրագործել հայկական սփյուռքի գլխավոր նպատակներից մեկը` բազմակողմանի կերպով ներկայացնել հայկական մշակույթն Ուկրաինայի ժողովրդին:

5 December 2012 - 11:21 AMT
4 декабря в Луганске состоялось выездное заседание Всеукраинской ассоциации общественных организаций "Союз армян Украины", сообщает Analitika.at.ua.
В заседании приняли участие председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян, представители местной власти, главы региональных армянских общин, представители армянского духовенства.
Во время заседания состоялось обсуждение ряда вопросов, касающихся армянской общины, пути взаимодействия с органами власти и местного самоуправления. Приняты важные решения для способствования развития местной общины, конкретизированы сроки начала строительства Армянской церкви в Луганске, а также перспективы открытия воскресной армянской школы. «Активное строительство сооружения Армянской церкви в Луганске запланировано на начало весны — ориентировочно в марте», об этом заявил на заседании председатель армянского национально-культурного общества "КРУНК" Аршак Андресян.
В рамках прошедших мероприятий, была открыта общественная приемная. Делегация САУ посетила Луганскую областную больницу, медучреждению было передано в дар необходимое оборудование, также был нанесен визит в Дом инвалидов в Антрацитовском районе, узнав про существующие проблемы, было принято решение оказать необходимую помощь. Активным членам общины и представителям местной власти были вручены почетные грамоты Союза армян Украины за личный вклад в развитие украинско-армянских отношений.
По данным переписи 2001 года на территории Луганской области проживает около 6,5 тысяч армян. Архивные данные конца ХІХ – начала ХХ ст. свидетельствуют о том, что на территории региона в то время уже была значительная община армян.
Строительство церквей в Киеве (кафедральный собор) и Донецке является одним из основных направлений деятельности армянской диаспоры Украины. По словам главы Союза армян Украины Вилена Шатворяна, строительство церквей позволит реализовать одну из главных целей армянской диаспоры – всесторонне раскрыть армянскую культуру народу Украины.