6 Դեկտեմբեր 2012 - 07:56 AMT
Հայտնի ճարտարապետ Օսկար Նիմեյերը վախճանվել է 104 տարեկան հասակում: Նոյեմբերին Նիմեյերը հոսպիտալացվել էր ջրազրկման և երիկամների աշխատանքի խախտման պատճառով, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Օսկար Նիմեյերը ծնվել է 1907 թվականի դեկտեմբերի 15-ին Ռիո դը Ժանեյրոյում: 1934թ. նա ավարտել է Ազգային ճարտարապետական դպրոցը: Առաջին շենքը նրա նախագծով Ռիօ դը Ժանեյրոյում կառուցվել է 1937 թվականին:
Շուրջ 70-ամյա գործունեության ընթացքում նա նախագծել է մոտ 600 շինություն: Մասնավորապես, նա Բրազիլիայի մայրաքաղաքի շենքերի մեծ մասի հեղինակն է և Ռիո դը Ժանեյրոյի «Սամբադրոմի» հեղինակը: Նա մասնակցել է Նյու Յորքում ՄԱԿ շենքի և Փարիզում Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնակայանի ստեղծմանը:
1988թ. նա դարձավ ճարտարապետության ոլորտի ամենահեղինակավոր Պրիտցկերովյան մրցանակի դափնեկիր: Նրա վերջին նախագծերից մեկն է շուրջ 804 հազար քմ ընդհանուր մակերեսով վարչական շենքերի համալիրը Բելու Օրիզոնտիում, որը բացվեց 2010 թվականին:

Знаменитый архитектор Оскар Нимейер скончался на 104-м году жизни. Причины смерти архитектора пока не уточняются. В ноябре 2012 года сообщалось, что Нимейер госпитализирован в одну из больниц Рио-де-Жанейро с обезвоживанием и нарушением работы почек, сообщает Reuters.
Оскар Нимейер родился в 15 декабря 1907 года в Рио-де-Жанейро. В 1934 году окончил Национальную архитектурную школу в Рио-де-Жанейро. Первое здание по его проекту – ясли в Рио-де-Жанейро – было построено в 1937 году.
За 70 с лишним лет работы он спроектировал более 600 строений. Он, в частности, является автором большинства зданий в столице Бразилии и "Самбадрома" в Рио-де-Жанейро, где проводится ежегодный карнавал. Архитектор также участвовал в разработке проектов здания ООН в Нью-Йорке и штаб-квартиры Французской коммунистической партии в Париже.
В 1988 году Нимейер стал лауреатом Притцкеровской премии – самой престижной награды в области архитектуры. Одним из последних реализованных проектов Нимейера стал комплекс административных зданий общей площадью 804 тысячи квадратных метров в Белу-Оризонти, столице штата Минас-Жерайс, который был открыт в 2010 году.