Դեկտեմբերի 6-ին Դուբլինում ընթացող ԵԱՀԿ Արտգործնախարարների խորհրդի 19-րդ նիստում ԵԱՀԿ նախագահությունը կստանձնի Ուկրաինան: Կիևը մեծ պլաններ ունի՝ սկսած տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորումից մինչև ԵԱՀԿ բարեփոխում: Սակայն, բոլոր հավակնությունները դեռ հարցականի տակ են. երկրի իշխանությունը հայտնվել է մեկուսացման մեջ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ընդդիմության առաջնորդների ձերբակալության, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ Արևմուտքի դիտողությունների հետ կապված:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնյաներից մեկը հայտնեց, որ Վաշինգտոնը մինչ օրս կասկածում է Ուկրաինայի նախագահության հարցում, սակայն հավելել է, որ սևեռուն ուշադրությունը կխրախուսի Ուկրաինային հետևել ԵԱՀԿ գաղափարներին ու նպատակներին:
Որոշ ուկրաինացի փորձագետներ գտնում են, որ Ուկրաինայի լիազորությունների շրջանակը կարող է սեղմվել, սակայն, մյուսներն ասում են, որ դա տեղի չի ունենա, ուղղակի խստացված կլինեն պահանջները, գրում է potok.ua:

Полномочия страны-председателя ОБСЕ будут переданы Украине 6 декабря в Дублине во время 19-го заседания Совета министров иностранных дел стран ОБСЕ. У Киева на этот счет грандиозные планы – провести работу, начиная с урегулирования региональных конфликтов и заканчивая реформой ОБСЕ. Однако, все амбиции пока остаются под вопросом: власть страны оказалась во внешнеполитической изоляции в связи с арестом лидеров оппозиции перед парламентскими выборами и претензиями с Запада к проведению самих выборов непосредственно.
Один из чиновников Госдепартамента США сообщил, что Вашингтон до сих пор сомневается по поводу председательствования Украины, однако добавил, что пристальное внимание к странам-председателям пробудит в Украине желание следовать целям и идеалам ОБСЕ. По его словам, власти страны предоставлен последний шанс доказать, что она не так плоха, как думаю на Западе.
Некоторые киевские эксперты считают, что приняв полномочия, роль Украины как председателя будет несколько сужена, но другие говорят, что этого не произойдет. Единственное что ожидает Украину – повышенные требования, пишет potok.ua.
В заседании СМИД ОБСЕ в Дублине принимает участие и министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.