6 December 2012 - 13:09 AMT
Միացյալ Նահանգներում գտնվող ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն «Ամերիկայի Ձայնին» տված հարցազրույցում անդրադարձել է բանակցային գործընթացին ԼՂՀ մասնակցությանը:
«Մենք հետևողականորեն հանդես ենք գալիս ԼՂՀ` բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին լիարժեք մասնակցության օգտին: Դա մեր խորին համոզմունքն է, որը մենք չենք թաքցնում: Բազմիցս արտահայտվել է, որ Ղարաբաղի լիարժեք մասնակցությունը, լինի դա քննարկումներ, թե արդեն գործնական քայլերի մշակում և կիրառում, թույլ կտա նոր շունչ հաղորդել բանակցային գործընթացին և հասնել ի վերջո մեր բուն նպատակին` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորմանը»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը:
Նրա խոսքով ԼՂՀ իշխանությունը ստանձնում է պատասխանատվություն` լինել լուրջ զրուցակից միջազգային միջնորդների հետ. քննարկել, մշակել և գործադրել որոշումներ, որոնք ընդունելի կլինեն հակամարտության բոլոր կողմերի համար:

6 December 2012 - 13:44 AMT
Находящийся в США министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян в интервью “Голосу Америки” говорил о возможном участии НКР в переговорном процессе.
“Мы последовательно выступаем в пользу полноценного участия НКР во всех этапах переговорного процесса. Это наше глубокое убеждение, которое мы не скрываем. Мы неоднократно отмечали, что полноценное участие НКР, будь то обсуждения, или разработка и применение практических шагов, позволит вдохнуть новую жизнь в переговорный процесс и достичь истинной цели – урегулирования карабахского конфликта”, – сказал Карен Мирзоян.
По его словам, власти НКР берут на себя ответственность – быть серьезным собеседником с международными посредниками, обсудить, разработать и осуществить решения, которые будут приемлемы для всех конфликтующих сторон.