7 December 2012 - 08:07 AMT
Այսօր Խաբարովսկի Հեռավորարևելյան գիտական գրադարանում Խաբարովսկի երկրամասի Ժողովուրդների վեհաժողովը և Ռուսաստանի Հայերի միությունը կմասնակցեն 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված երեկոյի:
Կցուցադրվի փաստագրական ֆիլմ: Ինչպես հաղորդում է «Վոստոկ մեդիան», ժամը 19:30-ին Աստվածածնի վերափոխման տաճարում տեղի կունենա երկրաշարժի զոհերի հոգեհանգստի արարողություն:
Այսօր` դեկտեմբերի 7-ին, լրանում է Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 24-րդ տարելիցը:
1988 թ-ին այս օրը տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժն ավերիչ հարված հասցրեց հանրապետության հյուսիս-արևմտյան շրջաններին: Էպիկենտրոնում երկրաշարժի ուժգնությունը Ռիխտերի սանդղակով կազմում էր 10 բալ: Պաշտոնական տվյալներով, երկրաշարժի հետևանքով զոհվեց ավելի քան 25 հազար մարդ, 19 հազարը հաշմանդամ դարձավ, անօթևան մնաց 530 000 բնակիչ:
Նալբանդ գյուղը հիմնահատակ ավերվեց, հիմնովին ավերվեց Սպիտակը, Գյումրու (Լենինական) շենքերի 80 տոկոսը: Սպիտակի երկրաշարժը XX դարի ամենաավերիչ երկրաշարժերից մեկը դարձավ:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, այսօր՝ երկրաշարժից 24 տարի անց, դեռևս 4500 ընտանիք շարունակում է մնալ անօթևանի կարգավիճակում:

7 December 2012 - 07:38 AMT
Сегодня в Дальневосточной научной библиотеке Ассамблея народов Хабаровского края и Союз армян России примут участие в вечере памяти жертв Спитакского землетрясения 1988 года. Будет показан документальный фильм. Как сообщает “Восток медия”, в 19.30 в соборе Успении Божьей Матери на Комсомольской площади пройдет панихида в память о погибших.
7 декабря 1988 года в Армении произошло разрушительное землетрясение. Стихия нанесла свой разрушительный удар по северо-западным областям республики, почти до основания были разрушены два города на севере Армении – Спитак и Ленинакан (нынешний Гюмри), а также свыше ста деревень.
Сила толчков в эпицентре, который находился в селе Налбанд, составляла 10 баллов по шкале Рихтера. По официальным данным, погибли более 25 тыс человек, 19 тыс человек стали инвалидами, без крова остались 530 000 жителей.
Село Налбанд ушло под землю, полностью был разрушен Спитак, 80% зданий Гюмри (Ленинакана). Спитакское землетрясение стало одним из разрушительных в ХХ веке.