8 Դեկտեմբեր 2012 - 11:56 AMT
Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ընդունեց ՀՀ նախագահի 2013 թվականի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ժամանակացույցը: ԿԸՀ նիստից հետո Տիգրան Մուկուչյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ասաց, որ թանաքանյութերի հետ կապված խնդիրը վերացնելու համար այժմ լաբորատոր փորձաքննություն է իրականացվում .«Քանի որ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ նման թանաքանյութ առաջին անգամ էր գործածվում, որոշակի խնդիրներ առաջացան, այս պահին թանաքանյութի 7 փորձանմուշ կա, որոնք լաբորատոր փորձաքննության փուլում են, աշխատանքներ են տարվում թերությունները շտկելու ուղղությամբ:Երբ ընտրվի վերջնական տարբերակը, կկանչենք լրատվամիջոցներին և լիակատար թափանցիկության պայմաններում կանցկացնենք փորձարկում, որպեսզի բացառենք բոլոր խնդիրները»,-ասաց ԿԸՀ նախագահը:
Հիշեցնենք, որ 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ թանաքանյութը անհետացել էր ընտրողների անձնագրերից, ինչից հետո ահազանգ եղավ կրկնակի քվեարկությունների մասին:

8 Декабрь 2012 - 12:36 AMT
Центральная избирательная комиссия Армении приняла график мероприятий по подготовке и проведению президентских выборов 2013 года в Армении.
После заседания ЦИК Тигран Мукучян, отвечая на вопросы журналистов, сказал, что для решения проблем с чернилами для печатей в настоящее время проводится лабораторная экспертиза.
“Поскольку во время парламентских выборов чернила использовались впервые, возникли определенные проблемы. На данный момент есть 7 пробных образцов чернил, которые находятся на стадии лабораторного испытания, ведутся работы по устранению недостатков. Когда будет выбран окончательный вариант, мы пригласим СМИ и в условиях полнейшей прозрачности проведем испытание, чтобы исключить возникновение проблем в дальнейшем”, – сказал председатель ЦИК РА.
Напомним, что во время парламентских выборов 2012 года чернила исчезали из паспортов избирателей, после чего поступили сигналы о повторных голосованиях.