Այսօր տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ ընդունվեց ՀՀ նախագահի 2013 թվականի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ժամանակացույցը: Նիստի ավարտին, պատասխանելով լրագրողների հարցերին` ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն ասաց, որ այն ընտրակարագը, որը գործել է 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, կգործի նաև 2013-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ.
«Ես բազմիցս ասել եմ, որ ՀՀ Ընտրական օրենսգիրքը լիարժեք հնարավորություն է տալիս անցկացնել թափանցիկ ընտրություններ: Ես կարծում եմ նաև, որ փոփոխություննեի կարիք չկար, քանի որ ընտրությունների նախաշեմին օրենսգրքում փոփոխություններ անելը ողջամտության տեսանկյունից անթույլատրելի է»,-ասաց Տիգրան Մուկուչյանը ` հավելելով, որ ընտրություններից առաջ որոշակի նախապատարաստական և ուսուցողական աշխատանք կտրարվի հանձնաժողովի անդամների հետ, որպեսզի բարձրանա նրանց իրազեկվածությունը:

8 декабря состоялось заседание Центральной избирательной комиссии РА, на котором был принят график мероприятий по подготовке и проведению президентских выборов 2013 года в Армении.
По завершении заседания, отвечая на вопросы журналистов, председатель ЦИК РА Тигран Мукучян сказал, что та избирательная система, которая действовала во время парламентских выборов 2012 года, будет действовать и во время предстоящих президентских выборов 2013 года.
“Я не раз говорил, что Избирательный кодекс РА дает возможность провести прозрачные выборы. Думаю, нет необходимости изменений в нем, поскольку в преддверие президентских выборов это недопустимо с точки зрения здравого смысла”, – сказал Тигран Мукучян, добавив, что до начала выборов будет проведена определенная обучающая работа с членами комиссии с целью повышения уровня их информированности.