11 Դեկտեմբեր 2012 - 07:20 AMT
Բրիտանական թանգարանի հետ բանավոր համաձայնություն կա Անահիտ աստվածուհու արձանի գլուխը Հայաստան բերելու և ժամանակավոր ցուցադրություն կազմակերպելու վերաբերյալ։ Բանակցություններն ընթացքի մեջ են։ Փաստաթղթերը լրացվել են, որոշակի հարցեր շտկելուց հետո առաջիկայում դրանք կներկայացվեն Բրիտանական թանգարանին։
Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության բաժնի աշխատակից Լիլիթ Գրիգորյանը:
Մարտի 7-ին ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանատան մոտ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը կազմակերպել էր Անահիտ աստվածուհու արձանի բեկորները Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանից Հայաստան տեղափոխելուն նվիրված ակցիա։ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը ԿԳ նախարարԱրմեն Աշոտյանի հետ Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններին փոխանցեցին Անահիտ դիցուհու արձանը հայրենիք վերադարձնելու ուղերձի տեքստը և հիմնադրամի նախաձեռնությանը միացած երիտասարդների ստորագրությունները։
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը փետրվարի 20-27-ը կազմակերպել էր ստորագրահավաք։ Մայրաքաղաքից և հանրապետության տասը մարզերից շուրջ 20 հազար երիտասարդներ միացել են ՄեծԲրիտանիայի դեսպաններին հղված ուղերձին:

С Британским музеем уже достигнута устная договоренность о том, чтобы перевезти в Армению голову статуи армянской богини Анаит для организации временного показа. Переговоры пока не завершены. Уже заполнены необходимые документы, после решения определенных вопросов они будут представлены Британскому музею. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила сотрудница пресс-службы Молодежного фонда Армении Лилит Григорян.
7 марта около посольства Великобритании в Армении Молодежный фонд Армении организовал акцию по возвращению фрагментов статуи богини Анаит из Британского музея в Армению. Молодежный фонд Армении передал послам Великобритании текст послания с требованием возвращения фрагментов статуи, а также подписи представителей молодежи, присоединившихся к данной инициативе. К этой инициативе также присоединился министр образования и науки РА Армен Ашотян.
20-27 февраля Молодежный фонд Армении организовал сбор подписей. Около 20 тысяч представителей молодежи из столицы и 10 областей Армении присоединились к акции по сбору подписей.