ՀՀ բնապահանության նախարար Արամ Հարությունյանի 335-Ա հրամանով 2012թ. դեկտեմբերի 10-ին Հրաչյա Հովակիմյանը ժամանակավորապես նշանակվել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնում՝ մինչև ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված մրցութային կարգով տնօրենի նշանակումը:
Նշանակումը կատարվել է Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ՀՀ կառավարության 2002թ. մայիսի 30-ի N925 որոշմամբ հաստատված «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության 19-րդ կետով և Հրաչյա Հովակիմյանի անձնական դիմումի հիման վրա:
Հրաչյա Հովակիմյանը 1992-1994թթ. Խոսրովի պետական արգելոցում աշխատել է որպես պահպանության գծով փոխտնօրեն:
1994-2004թթ. ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել «Հայանտառ» պետական ձեռնարկությունում:
2004թ ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության անտառների վերահսկողության բաժնի պետն է եղել:

По приказу 335 –А от 10 декабря 2012 года министра экологии РА Арама Арутюняна, Грачия Овакимян назначен исполняющим обязанности директора государственного заповедника “Хосровский лес” до назначения директора на конкурсной основе, согласно законодательству Армении.
Назначение сделано в соответствии с ч. 2 ст. 94 Трудового кодекса РА, п. 19 устава ГНКО государственный заповедник “Хосровский лес”, а также на основании личного заявления Овакимяна.
Грачия Овакимян с 1992 по 1994 годы занимал должность заместителя директора Хосровского заповедника по линии охраны. С 1994 по 2004 гг. занимал руководящие должности в государственном предприятии “Армлес”, с 2004 года работал начальником управления по контролю за лесами Государственной инспекции при Министерстве экологии РА, в 2006-2007 гг. был советником министра экологии. С 2007 года занимался частной деятельностью.