11 Դեկտեմբեր 2012 - 09:15 AMT
Քաղաքագետ. Եթե Ծառուկյանը չառաջադրվի, ապա ընդդիմադիր ուժերի մի մասը կհամախմբվի Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շուրջ
Եթե ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը չառաջադրվի գալիք նախագահական ընտրություններում, ապա ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի մի մասը կհամախմբվի Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շուրջ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Հայաստանի ազգային անվտանգության խնդիրների շուրջ ուժերի միջև կա կոնսենսուս, և այդ հարցի առնչությամբ ես չեմ տեսնում էական տարբերություն Գագիկ Ծառուկյանի, Սերժ Սարգսյանի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մոտեցումներում»,- ասաց նա:
Քաղաքագետը նկատեց, որ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սպասում է ԲՀԿ որոշմանը: «Նա, ելնելով իր քաղաքական փորձից, չի ցանկանում արագացնել զարգացումների ընթացքը, և եթե Ծառուկյանն առաջադրվի, ապա կհամագործակցի: ՀԱԿ-ում կան տարբեր ուղղվածություններ, տարբեր թևեր, և Լ.Տեր-Պետրոսյանի ցանկացած որոշում հնարավոր է դառնա ՀԱԿ-ի կազմալուծման պատճառ»,- ասաց Սերգեյ Մինասյանը:

11 Декабрь 2012 - 11:36 AMT
Политолог: Если Гагик Царукян не будет баллотироваться, часть оппозиции сплотится вокруг Раффи Ованнисяна
Если Гагик Царукян не будет баллотироваться на предстоящих президентских выборах, то часть оппозиции сплотится вокруг Раффи Ованнисяна. Об этом 11 декабря во время встречи с журналистами рассказал политолог Сергей Минасян.
“Между политическими силами в вопросе национальной безопасности Армении есть консенсус, и в данном контексте я не вижу разницы в подходах Гагика Царукяна, Сержа Саргсяна и Раффи Ованнисяна”, – сказал он.
Политолог заметил, что лидер АНК Левон Тер-Петросян ждет решения ППА.
“Он, исходя из политического опыта, не желает ускорить процесс развитий, и, если Гагик Царукян выдвинет свою кандидатуру, они будут сотрудничать. В АНК есть различные направления, крылья, и любые решения Тер-Петросяна могут стать причиной распада АНК”, – сказал Сергей Минасян.