ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Հովհաննես Թումանյանի թանգարանում ներկա է գտնվել «Երբ գիրքը գտնում է նկարչին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը, որը եզրափակում է 2011 թ-ի վերջին բացված հայ գրատպության 500-ամյակի հոբելյանական միջոցառումները: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության նախագահը շրջել է ցուցասրահում, ծանոթացել հայաստանյան հինգ մշակութային կառույցների՝ Հովհ. Թումանյանի թանգարանի, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի, Չարենցի տուն-թանգարանի, Հայաստանի ազգային գրադարանի և Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի համատեղ նախագծի շրջանակում կազմակերպված միջոցառման ցուցանմուշներին:
Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է նաև Հովհ. Թումանյանի կյանքին ու գործունեությանը վերաբերող ցուցանմուշներին և դրանց պատշաճ պահպանման ու ներկայացման համար վերջին շրջանում իրականացված աշխատանքներին:
Ցուցահանդեսը նվիրված է հայ ընթերցանության պատմությանը և գրքի գեղարվեստական ձևավորման տարբեր փուլերին` սկսած 19-րդ դարի վերջից մինչև 20-րդ դարի 70-ական թվականները:
Ցուցահանդեսի արժեքավոր ցուցանմուշների թվում են Մարտիրոս Սարյանի, Հակոբ Կոջոյանի, Փանոս Թերլեմեզյանի, Գրիգոր Խանջյանի ՝ գրական ստեղծագործությունների նկարազարդումները:

12 Декабрь 2012 - 11:10 AMT
12 декабря президент Армении Серж Саргсян в Доме-музее Ованнеса Туманяна присутствовал на открытии выставки под названием “Когда книга находит своего художника”, которой завершаются юбилейные мероприятия, посвященные 500-летию армянского книгопечатания. Об этом сообщают в пресс-службе аппарата президента РА.
Серж Саргсян прошелся по галерее, ознакомился с экспонатами выставки, а также с мерами, предпринятыми в музее по сохранению экспонатов, связанных с жизнью и творчеством Ованнеса Туманяна.
Выставка посвящена истории и культуре чтения в Армении, этапам художественного оформления книги с конца 19 века до 70-х годов прошлого века.
В числе ценных экспонатов выставки были иллюстрации Мартироса Сарьяна, Акопа Коджояна, Паноса Терлемезяна, Григора Ханджяна к различным литературным произведениям.