13 Դեկտեմբեր 2012 - 06:10 AMT
«Ժողովուրդ»-ը գրում է, որ ՀՀ իշխանությունները քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորությամբ հայտնվել են ուշագրավ սկանդալի մեջ:
«Բանն այն է, որ Եվրոպական բանկը ժամանակին մոտ 35 մլն դոլար վարկ է հատկացրել Երևանի` Կարեն Դեմիրճյանի անվան մետրոպոլիտենի բարեկարգման համար: Հատկացվել է գումարի կեսը` մոտ 15 մլն դոլարը: Սակայն որոշ ժամանակ անց Եվրոպական բանկը պարզել է, որ գումարները չեն ծախսվում ըստ հաստատված նախագծի. մասնավորապես Աբովյան-Սայաթ-Նովա փողոցների խաչմերուկում պետք է կառուցվեր մետրոյի «Երիտասարդական» կայարանի նոր մուտքը: Սակայն նույն վայրում կաթողիկոսի նստավայրի կառուցման պատճառով դա չեղյալ է հայտարարվել: Արդյունքում` հիմա Եվրոպական բանկը չի ցանկանում գումարի հաջորդ մասը տրամադրել»,-գրում է թերթը և հավելում, որ Մետրոպոլիտենի ղեկավարությունից մեկնաբանություններ ստանալու փորձերն ապարդյուն են անցել:

13 Декабрь 2012 - 08:56 AMT
Газета “Жоховурд” пишет, что власти Армении во главе с мэром Тароном Маргаряном оказались в центре скандала.
“Дело в том, что Европейский банк выделил 35 млн долларов кредита на модернизацию Ереванского метрополитена им. Карена Демирчяна. Сумма должна была быть предоставлена в два этапа. Первая часть – около 15 млн долларов, уже была перечислена.
Однако, спустя некоторое время банк выяснил, что эти средства расходуются не на утвержденный проект: в частности, на перекрестке улиц Абовяна и Саят-Новы планировалось построить новый вход на станцию метро “Еритасардакан”. Но из-за строительства резиденции Католикоса Всех Армян на этой же территории, вход в метро не был открыт. В итоге Европейский банк отказался выделить вторую часть суммы. Мы попытались получить комментарии от руководства метрополитена, но безрезультатно”, – пишет газета.