20 February 2003 - 14:49 AMT
ԸՆԴԴԻՄԱԴԻՐ ԹԵԿՆԱԾՈՒՆԵՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ «ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ Է ԵՎ ԱՊԱՑՈՒՅՑՆԵՐ ՉՈՒՆԻ», ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է ԱՊՀ ԴԻՏՈՐԴԱԿԱՆ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐԸ
ԱՊՀ գործադիր քարտուղար, ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յուրի Յարովն այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստանի նախագահի ընդդիմադիր թեկնածուների` ընտրությունների ընթացքում «զանգվածային խախտումների» մասին հայտարարությունը «քաղաքական քայլ է եւ ապացույցներ չունի»: Հիշեցնենք, որ փետրվարի 19-ին, ընտրությունների ավարտից 2,5 ժամ առաջ, թեկնածուներ Վազգեն Մանուկյանը, Արամ Կարապետյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը եւ Արտաշես Գեղամյանը համատեղ հայտարարություն էին ընդունել, որում, մասնավորապես, հայտարարել էին ընտրությունների ընթացքում «զանգվածային խախտումների եւ բռնության դրսեւորումների» մասին: Ինչպես հաղորդում է «Մեդիամաքս» գործակալությունը, Յուրի Յարովի խոսքերով, հայտարարության տեքստում չկան կոնկրետ փաստեր: ԱՊՀ Գործադիր քարտուղարը նշել է, որ ընտրություններից մեկ օր առաջ հանդիպել է նախագահի թեկնածու Արամ Կարապետյանին, որը, Յարովի խոսքերով, հայտարարել է, որ «եթե առաջին փուլում Հայաստանի գործող նախագահը հավաքի ձայների 50 տոկոսից մի փոքր ավել, մենք չենք երաշխավորում, որ ընդդիմությունը չի գնա ծայրահեղ քայլերի արդարության վերականգնման համար»: Յարովի խոսքերով, թեկնածուի այդ արտահայտությունը թույլ է տալիս ենթադրել, որ «ընդդիմությունը նախապես պլանավորված քայլեր է իրականացնում»:

20 February 2003 - 14:49 AMT
ЗАЯВЛЕНИЕ КАНДИДАТОВ ОТ ОППОЗИЦИИ “ЯВЛЯЕТСЯ ПОЛИТИЧЕСКИМ ШАГОМ И БЕЗДОКАЗАТЕЛЬНО”, CЧИТАЕТ ГЛАВА НАБЛЮДАТЕЛЬСКОЙ МИССИИ СНГ
Исполнительный секретарь СНГ, руководитель наблюдательской миссии СНГ Юрий Яров сегодня в Ереване сказал, что заявление кандидатов на пост президента Армении от оппозиции о “массовых нарушениях” в ходе выборов, “является политическим шагом и не имеет доказательств”. Напомним, что 19 февраля, за 2,5 часа до конца выборов, кандидаты Вазген Манукян, Арам Карапетян, Степан Демирчян и Арташес Гегамян приняли совместное заявление, где в частности, заявили о “массовых нарушениях и проявлениях насилия” в ходе выборов. Как сообщает агентство “Медиамакс”, по словам Юрия Ярова, в тексте упомянутого заявления нет конкретных фактов. Исполнительный секретарь СНГ отметил, что за день до выборов встречался с кандидатом в президенты Арамом Карапетяном, который, по словам Ярова заявил, что “если в первом туре действующий президент Армении наберет немногим больше 50 процентов, мы не гарантируем, что оппозиция не пойдет на крайние меры для восстановления справедливости”. По словам Ярова, это выражение кандидата позволяет предположить, что “оппозиция осуществляет заранее запланированные действия”.