Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ կառավարությունում ընդունել է Լեհաստանի, Շվեդիայի և Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարարներ Ռադոսլավ Սիկորսկիին, Կարլ Բիլդտին և Նիկոլայ Մլադենովին: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Տիգրան Սարգսյանը խոսել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների ընթացքի և զարգացման հեռանկարների մասին: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ մեր երկրի օրակարգային թիվ մեկ խնդիրը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ԵՄ-ի հետ Խորը և համափարակ ազատ առևտրի համաձայնգրի բանակցությունների հաջող ավարտն է: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի նպատակն է հաջողությամբ ընթացող բանակցություններն ավարտին հասցնել արդեն 2013 թվականի վերջին: «Մեր նպատակն է շարունակել և նոր թափ հաղորդել Հայաստանում իրականացվող լայնամասշտաբ բարեփոխումներին, ինչը կամրապնդի և կզարգացնի մեր պետությունը»,- ասել է վարչապետ Սարգսյանը:
Լեհաստանի, Շվեդիայի և Բուլղարիայի ԱԳ նախարարները ողջունել են ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող բարեփոխումների ծրագիրը և նշել, որ ԵՄ-ն կշարունակի իր օժանդակությունը ցուցաբերել Հայաստանին՝ ավելին ավելիի դիմաց սկզբունքով:
Անդրադառնալով վիզային ռեժիմի դյուրացման շուրջ բանակցություններին՝ կողմերը գոհունակությամբ փաստել են, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև դեկտեմբերի 17-ին կստորագրվի մուտքի արտոնագրի դյուրացման համաձայնագիրը: Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2013 թվականի հունվարի 1-ից ԵՄ անդամ-երկրների բոլոր քաղաքացիները կկարողանան մուտք գործել ՀՀ՝ առանց մուտքի արտոնագրի, ինչն ըստ վարչապետի, կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Խոսելով Հայաստանում կայանալիք առաջիկա նախագահական ընտրությունների մասին՝ եվրոպական երեք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները կարևորել են դրանց թափանցիկության ապահովումը և բարձր մակարդակով անցկացումը:
Տիգրան Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ունեն կամք և նպատակ՝ անցկացնելու միջազգային նորմերին համապատասխան ժողովրդավարական ընտրություններ:
Կողմերը հանգամանալի կերպով քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Նշելով, որ Հայաստանի նպատակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում խնդրի խաղաղ կարգավորումն է՝ վարչապետը շեշտել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ կառուցողական բանակցությունների և գնում դրանց վիժեցման ճանապարհով: Կառավարության ղեկավարը փաստել է, որ այդ երկրի իշխանությունները շարունակում են սպառազինման քաղաքականությունը և սեփական հանրությանը նախապատրաստում պատերազմի: «Այդ հարցում միջազգային հանրությունը պետք է հայտնի իր հստակ դիրքորոշումը և այն արտացոլի միջազգային որևէ փաստաթղթում: Դրանով պետք է ամրագրվի, որ ԼՂ հակամարտությունն ուժի կիրրառմամբ լուծելու քայլեր կատարող պետության հանդեպ կկիրառվեն միջազգային հստակ պատժամիջոցներ»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян встретился сегодня в Ереване с главами МИД Польши, Швеции и Болгарии Радославом Сикорски, Карлом Бильдтом и Николаем Младеновым, сообщает пресс-служба правительства Армении. В ходе встречи глава армянского правительства отметил, что задачей номер один для Армении является успешное завершение переговоров по созданию зоны свободной торговли с ЕС в рамках Восточного партнерства. По словам Тиграна Саркисяна, Армения намерена завершить переговоры уже к концу 2013 года.
Министры Польши, Швеции и Болгарии, в свою очередь, высоко оценили программу правительства Армении по осуществлению реформ и отметили, что ЕС продолжит содействовать Армении по принципу «большее за большее».
Собеседники также затронули тему переговоров по упрощению визового режима между Арменией и ЕС, с удовлетворением отметив, что соответствующее соглашение будет подписано уже 17 декабря. Тигран Саркисян напомнил, что по решению правительства РА с 1-го января 2013 года граждане стран ЕС смогут помещать Армению без въездных виз, что, по словам армянского премьера, будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению двусторонних отношений.
В ходе встречи был обсужден также вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Отметив, что целью Армении является мирное урегулирование конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, Тигран Саркисян подчеркнул, что Азербайджан не готов к конструктивным переговорам и идет по пути их провала. Он также отметил, что азербайджанские власти продолжают наращивать вооружение и готовят общественность своей страны к войне. «Международное сообщество должно выразить свою четкую позицию по этому вопросу, которую должно отразить в международном документе. Этим документом, в свою очередь, должно быть утверждено, что в отношении любой страны, предпринимающей шаги по решению карабахского конфликта силовыми методами, должны быть применены конкретные международные санкции», – заявил Тигран Саркисян.