17 December 2012 - 07:49 AMT
Այսօր Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի պետական ազգային ակադեմիական երգչախմբի հիմնադրման 75-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգ:
Համերգի ժամանակ երգչախումբը կկատարի հայ և համաշխարհային դասականների ստեղծագործություններ:
Որպես մենակատարներ ելույթ կունենան Արծվիկ Դեմուրչյանը (սոպրանո), Լիլիթ Զաքարյանը (դաշնամուր), Սոֆիա Բաղդասարյանը (սոպրանո), Սարգիս Աղամալյանը (տենոր), Պողոս Բիազբեկյանը (բաս) և Արամ Թուրաբյանը (կոնցերտմեյստեր):
Հայաստանի պետական երգչախումբը հիմնադրվել է 1937 թվականին: 1961 թվականից երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է Հովհաննես Չեքիջյանը: Երգչախումբը ակտիվ գործունեություն է ծավալել Հայաստանի բոլոր շրջաններում, իսկ հայրենիքից դուրս՝ 180 քաղաքում հանդես է եկել մոտ 820 համերգով: Նյու Յորքում, Լոնդոնում, Փարիզում, Պրահայում, Բեյրութում և այլուր երգչախումբը 27 լեզուներով երգել է հայ և համաշխարային դասական կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
1969 թվականից երգչախումբն ունի ակադեմիական կոչում, 1975 թվականից հանրապետության վաստակավոր կոլեկտիվ է, 2012 թվականին ստացել է «ազգային» կարգավիճակ:
Երգչախմբի գործունեությունը ծավալվել է մեծ ստեղծագործություններով՝ 65 սիմֆոնիկ նվագախմբերի մասնակցությամբ, որոնց թվում է Մոսկվայի Մեծ թատրոնի նվագախումբը:
Երգչախումբը ձայնագրել է Եկմալյանի և Կոմիտասի պատարագների սկավառակներ, որոնք սիրված են ամբողջ աշխարհում:Հայաստանի պետական երգչախումբի և Ռուսաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբերի համատեղ գործունեության ձայնագրություններից մեկը Փարիզում արժանացել է Գրան Պրիի:
1980 թվականին Մոսկվայի կոնսերվատորիայի մեծ դահլիճում օլիմպիական խաղերի մշակութային միջոցառումների շրջանակում` միության բոլոր անվանի խմբերի մրցակցության արդյունքում՝ Հայաստանի պետական երգչախմբի կատարմամբ հնչեցված Բեթհովենի 9-րդ սիմֆոնիան ճանաչվել է լավագույնը, որի արդյունքում դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանն արժանացել է «Ժողովուրդների բարեկամություն» շքանշանին:

Сегодня, 17 декабря, в ереванском концертном зале “Арам Хачатурян” состоится юбилейный концерт Государственного национального академического хора Армении, посвященный его 75-летию.
В ходе концерта хор исполнит произведения армянских и мировых классиков. В качестве солистов выступят Арцвик Демурчян (сопрано), Лилит Закарян (фортепиано), София Багдасарян (сопрано), Саркис Агтамалян (тенор), Погос Биязбекян (бас) и Арам Турабян (концертмейстер).
Государственный национальный академический хор Армении основан в 1937 году. С 1961 года художественным руководителем хора является Ованнес Чекиджян. Хор активно выступал, как в Армении, так и за ее пределами. Хор побывал в 180 зарубежных городах: Нью-Йорке, Лондоне, Париже, Бейруте и др. и выступил с 820 концертами, исполняя произведения армянских и мировых классиков. С 1969 года хору было присвоено звание академического, с 1975 года – заслуженного коллектива Республики, а в 2012 году коллектив получил статус “национальный”.
В 1980 году в большом зале Московской консерватории в рамках культурных мероприятий на Олимпийских играх 9-ая симфония Бетховена в исполнении хора была признана лучшей по итогам конкурса с участием известных коллективов. В результате дирижер Ованнес Чекиджян был удостоен ордена “Дружба народов”.