Դեկտմբերի 5-16-ը Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիան Gallup-ի հետ համատեղ Հայաստանի ողջ տարածքով իրականացրել է սոցիոլոգիական հարցում, որի գլխավոր թեման Հայաստանում առաջիկա նախագահական ընտրություններն են: Հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը կատարվել է Արմնյուզ լրատվական հեռուստաալիքի նախաձեռնությամբ և ֆինանսավորմամբ: Հարցումն իրականցվել է 1020 չափահաս բնակիչների շրջանում: Հարցումներն արվել են այն ժամանակ, երբ հայտնի չէր ոչ մի թեկնածուի անուն, և Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունը:
Արդյունքները ներկայացվեցին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ըստ Gallup-ի ներկայացուցիչ Ռասա Ալիշաուսկինեյի, ընտրությունների հանդեպ մեծ հետաքրքրություն կա: Հարցվածների 42 տոկոսն անպայման գնալու է ընտրությունների, 36 տոկոսը` հավանաբար:
Ըստ հարցումների, 49 տոկոսը քվեարկելու են ՀՀ ներկա նախագահ Սերժ Սարգսյանի օգտին, 21 տոկոսը ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի, 6 տոկոսը` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, 5 տոկոսը` Ռոբերտ Քոչարյանի, նույնքան տոկոս էլ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին:
Հարցվածներից 39 տոկոսը երբեք չէր քվեարկի Լևոն Տեր-Պտրոսյանի, 16-ը Արթուր Բաղդասարյանի, 12-ը Ռոբերտ Քոչարյանի, 11-ը ներկա նախագահի օգտին:
Իշխող ՀՀԿ կուսակցությունը, ըստ հարցումների, առաջատար է համարվում: 47 տոկոսն այն համարում է իրեն ամենամոտը, երկրորդ տեղում է ԲՀԿ-ն՝ 32 տոկոս:
Նույն կառույցները հարցումներ կիրականացնեն նաև հունվարին, և ընտրությունների նախաշեմին: Ըստ Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի նախագահ Գևորգ Պողոսյանի, ընտրությւոններին կմասնակցի բնակչության մոտ 65 տոկոսը:

С 5 по 16 декабря Армянская социологическая ассоциация вместе с “Gallup” провели социологический опрос в Армении, главной темой которого были предстоящие президентские выборы в Армении. Изучение общественного мнения проводилось по инициативе и при финансировании информационного телеканала “Армньюз”. В опросе приняли участие 1020 респондентов по всей территории Армении. Заявление лидера ППА Гагика Царукяна было сделано после проведения опроса.
Результаты опроса были представлены 20 декабря во время пресс-конференции. По словам представителя “Gallup” Расы Алишаускене, интерес общества к выборам достаточно велик.
42% респондентов обязательно пойдут на выборы, 36% – вероятно. 49% опрошенных проголосуют за действующего президента Армении Сержа Саргсяна, 21% – за лидера ППА Гагика Царукяна, 6% – за Левона Тер-Петросяна, 5% – за Роберта Кочаряна, столько же – за Раффи Ованнисяна.
39% респондентов ни за что не проголосуют за Левона Тер-Петросяна, 16 – за Артура Багдасаряна, 12 – за Роберта Кочаряна, 11 – за нынешнего президента.
Правящая РПА, согласно опросам, считается лидером. 47% отдают предпочтение именно ей, на втором месте – ППА, в ее пользу высказались 32% опрошенных.
Те же структуры намерены провести опрос и в преддверие президентских выборов – в январе. По мнению председателя Армянской социологической ассоциации Геворка Погосяна, в выборах примут участие около 65% жителей Армении.