20 Դեկտեմբեր 2012 - 11:39 AMT
Արդեն մի քանի երկրներ հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու «Եվրատեսիլ-2013» երգի մրցույթին: Ինչպես հայտնում է AZE.az-ը, 10 երկիր, այդ թվում Բոսնիա և Հերցոգովինան, Չեխիան, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Լիխտենշտեյնը, Լյուքսեմբուրգը, Սլովակիան ու Թուրքիան չեն մասնակցի եկող տարվա մրցույթին:
Հիմնական պատճառը տնտեսական է: Հրաժարվել են մասնակցել նաև Հունաստանն ու Կիպրոսը, սակայն պաշտոնապես դեռ չեն հայտարարել: Թուրքիայի պատճառներն այլ են: Անկարան գտնում է, որ քվեարկության պայմաններն անարդար են:
Թուրքական TRT հեռուստաալիքը հայտարարել է, որ հանդիսատեսի ձայների «կշիռի» նվազումն անարդար է, ինչպես նաև այն, որ մրցույթի հիմնադիր երկրները՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Իսպանիան ու Իտալիան միանգամից եզրափակչում են հայտնվում:

Уже несколько стран заявили о том, что не намерены участвовать в международном песенном конкурсе «Евровидение-2013». Как передает AZE.az, десять государств – Босния и Герцеговина, Чехия, Польша, Португалия, Лихтенштейн, Люксембург, Словакия и Турция – в нынешнем году не будут участвовать в «Евровидении-2013».
Основная причина отказа от участия в конкурсе – экономическая. В условиях кризиса страна сложно находить средства для обеспечения своего полноценного участия в конкурсе, а, в случае победы – для организации следующего состязания.
От участия в конкурсе также отказались Греция и Кипр, однако официально это еще не подтверждено. У Турции отказ от участия мотивирован другими причинами. Анкара считает, что условия голосования несправедливы.
Государственная телекомпания Турции TRT заявила, что уменьшение «веса» голосов зрителей несправедливо, так же как и попадание в финал напрямую стран-основателей и главных спонсоров Евровидения – Германии, Франции, Великобритании, Испании, Италии.