Գալիք տարի աշխարհահռչակ հայազգի կոմպոզիտոր ու երաժիշտ Միշել Լեգրանը մտադիր է համերգ տալ Հայաստանում: Ինչպես հայտնում է «Ռոստով օֆիցիալնի» պարբերականը, կոմպոզիտորը չի բացառել, որ համերգը կկայանա «Մոսկվայի վիրտուոզներ» նվագախմբի հետ: «Մի մեծ բանի ցանկություն կա, չէ որ ես այնքան էլ հաճախ չեմ լինում իմ պատմական հայրենիքում»,-ասել է Լեգրանը Դոնի Ռոստովում:
Ըստ Լեգրանի, նա ցանկանում է Հայաստան տանել իր նոր ստեղծագործությունը, նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որին զոհ են գնացել նաև նրա մայրական կողմի հարազատները:
«Դա անսովոր ստեղծագործություն կլինի իմ ունկընդրի համար: Անվանումը դեռ չեմ մտածել, բայց չեմ բացառում «Հայաստանի ռեքվիեմ» տարբերակը: Այն, ինչ կատարվեց 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում, սարսափելի է: Նախորդ դարասկզբին հայերի մի մասը տուժեց օսմաններից, մյուս մասը հայտնվեց կոմունիստական ռեժիմի տիրապետության տակ ու կովկասայնացման ենթարկվեց: Հայ ժողովրդի ողրբեգությունը կարելի է համեմատել հրեաների ողբերգության հետ»,-ասել է կոմպոզիտորը:

В будущем году всемирно известный композитор и музыкант армянского происхождения Мишель Легран собирается дать концерт в Армении. Как сообщает «Ростов официальный», композитор не исключает, что концерт пройдет вместе с «Виртуозами Москвы». «Хочется грандиозности. Ведь я не так часто бываю на исторической родине», -сказал Легран в Ростове на Дону.
По словам Мишеля Леграна, с собой в Армению он хочет привезти свое новое музыкальное творение, посвященное жертвам Геноцида армян в Османской империи, от которого пострадали и его родственники по линии матери.
«Это будет непривычное для моего слушателя произведение. Название еще не придумано, но не исключаю вариант «Реквиема Армении». То, что произошло в 1915 году в Османской империи, ужасно. В начале прошлого века одна часть армян пострадала от османов, другая часть попала под коммунистический режим и подверглась кавказизации. Трагедия армян сопоставима с трагедией еврейского народа», – сказал композитор.