22 Դեկտեմբեր 2012 - 08:19 AMT
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատմաբան Գևորգ Մելքոնյանը անդադարձավ ՀԱՊԿ խորհրդաժողովի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը:
Ըստ պատմաբանի, Սարգսյանի մեսիջը տեղին էր ու ճիշտ. «Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, և այդ ռազմաքաղաքական միավորման երկրները պարտավոր են պաշտպանել Հայաստանի շահերը: Իսկ հոկտեմբերին կայացած ՄԱԿ-ի նիստի ժամանակ ՀԱՊԿ անդամները փորձում էին աջակցել Ադրբեջանին, իսկ վերջինս էլ բոյկոտում էր Հայաստանի մասնակցությունը»:
Նա նաև ավելացրեց, որ Հայաստանը պետք է իր դաշնակիցներից պահանջի ոչ թե չեզոքություն, այլ «պետք է անի այնպես, որ այդ երկրները միջազգային ասպարեզում բացահայտ կանգնեն Հայաստանի կողքին»:
Պատմաբանի կարծիքով, ՀԱՊԿ-ն իր անդամ երկրներից որևէ մեկի վրա արտաքին ագրեսիայի և տարածքային ամբողջականության խախտման դեպքում պարտավոր է օգնել:
«Եվ սա ևս զսպում է Ադրբեջանի նկրտումները»,- ասաց նա:
Մելքոնյանն ընդգծեց նաև, որ ՀԱՊԿ կառույցը պետք է ինչպես ռազմական, այնպես էլ տնտեսական և քաղաքական օգնություն ցույց տա Հայաստանին:

Во время встречи с журналистами историк Геворк Мелконян вспомнил о заявлении президента РА Сержа Саргсяна, сделанного в рамках конференции ОДКБ.
По мнению историка, мессиджи Сержа Саргсяна в ОДКБ были уместными и правильными.
“Армения является членом ОДКБ, и страны – члены данного военно-политического объединения обязаны защитить интересы Армении. А во время заседания ООН в октябре этого года члены ОДКБ пытались оказать содействие Азербайджану, а тот в свою очередь бойкотировал участие Армении”, – сказал он.
Он также добавил, что Армения должна потребовать от своих союзников не нейтральной позиции, а должна “сделать так, чтобы эти страны на международной арене открыто встали на сторону Армении”.
По мнению историка, ОДКБ в случае внешней агрессии и нарушения территориальной целостности одной из стран – членов организации обязана поддержать ее.
“И это также сдерживает притязания Азербайджана”, – отметил он.
Мелконян подчеркнул, что структура ОДКБ должна оказать Армении военную, экономическую и политическую помощь.